Jak zachytili fotografové krutost první světové války | E15.cz

Jak zachytili fotografové krutost první světové války

Karel Pučelík

Už na začátku minulého století fotografové pořizovali snímky ze zákopů a bojišť první světové války.

Před sto lety probíhala první světová válka. Velká část bitev se odehrávala v zákopech, od bojů minulých století se však bitvy první světové lišily používáním techniky. Na francouzské frontě poprvé bojoval tank, poprvé armády mohly použít i bojový plyn.

Vojenská technika byla na začátku svého vývoje. V následující fotogalerii se podívejte, jaké jednoduché maskování jednotky používaly. Tvořila ho síť natažená mezi domy, na ulicích měst tedy nebyli vojáci vidět. Sítě natahovaly ve svých městech obě strany konfliktu.

Sedmdesát let od Norimberského procesu. Na lavici obžalovaných usedlo 22 nacistických pohlavárů

Do války se zapojili i Japonci, tehdy ještě na straně Dohody dobývali německé državy v Tichomoří. Japonsko mělo ambice stát se regionálním hegemonem, proto v roce 1915 donutilo čínu akceptovat jejich 21 požadavků. Po konci války bylo přizváno jako jeden z vítězů do Versailles. Od Němců získalo původně čínskou provincii Šan-Tung a další tichomořské ostorvy.

Do bojů zasáhli i ruští Kozáci, kteří původně sloužili v carském vojsku. Po říjnové revoluci a uzavření Brestlitevského míru se s Ruskem začali rozcházet. V následné občanské válce bojovali i pod velením bílého generála Děnikina. Čechoslováci se zapojili například do bitvy u Sokolova.

Jak se mění obrazy války? Připomeňte si, jak před dvaceti lety vypadal konflikt v bývalé Jugoslávii
Největší letadlo všech dob Hercules H-4 bylo postaveno ze dřeva
Aleppo jako bašta rebelů? Proti Asadovi jít nechtělo, „revoluce“ do něj přišla zvenčí
Sovětské Rusko na kolorovaných historických fotografiích

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!