Analytik Havelka: Dotační skandály jsou citlivá věc, ohrožují pozici Česka v EU | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Analytik Havelka: Dotační skandály jsou citlivá věc, ohrožují pozici Česka v EU

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Evropská komise poslala v posledním týdnu do Česka hned dvě zprávy, které se týkají  údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro zemědělský koncern Agrofert. Zmíněn je také ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a firmy jeho rodiny. Současné problémy podle analytika think-tanku Europeum Víta Havelky mohou mít výrazný vliv na postavení Česka v EU. “Může to být věc, která bude zohledněna v novém finančním rámci. Minimálně to při vyjednávání o něm neposílí naši pozici,” řekl v rozhovoru pro web E15.

Jsou dotační skandály, se kterými se nyní potýká Česko, v rámci Evropské unie obvyklé? Existuje nějaký precedent?

Že Evropské komise kontroluje dotační programy a kontrolní mechanismy, je normální. Zastavení dotačních programů do doby, než se vyřeší problémy, to také není neobvyklé. Stalo se to v Evropské unii mnohokrát, i České republice. Celá věc je ale zajímavá tím, že se to týká osoby premiéra a ministra zemědělství. Myslím, že se to v Evropě ještě nestalo. 

Může to poškodit vnímání Česka v rámci Evropské unie?

Naši reputaci to určitě nezlepší. Jsme vnímání jako někdo, kdo má doma nepořádek a není schopen rozdělit evropské peníze podle pravidel. Navíc to přileje olej do ohně ve vnímání střední a východní Evropy jako místa, kde jsou evropské fondy, tedy peníze všech daňových poplatníků v Evropě, rozkrádány. Je to citlivá záležitost, protože například Němec je čistý plátce a je ochotný platit do evropského rozpočtu, ale chce, aby ty peníze byly vynaloženy účelně a podle pravidel. 

Státní zemědělský fond zastavil výplaty dotací pro Agrofert a firmy Tomanovy rodiny

Může to tedy ovlivnit i budoucí výplaty všech dotací pro Česko?

V současném víceletém finančním rámci alokace zůstanou, jak jsou. Může to být věc, která bude zohledněna v novém finančním rámci. Minimálně to při vyjednávání o něm neposílí naši pozici. Nemyslím si ale, že by kvůli tomu došlo k nějakému zásadnímu přehodnocení kohezní politiky Evropské unie. 

Co bude nyní procesně následovat ze strany EU?

Bude čekat na odpověď českých úřadů, které se k tomu mají vyjádřit. Pak Evropská komise zhodnotí, jestli je odpověď relevantní, nebo ne. Podle toho se rozhodne dále. 

Babiš: Je nepřijatelné, když lidé na náměstích řvou, že jsem lhář, podvodník a zloděj

Co Česku kromě vrácení dotací hrozí?

Pokud se potvrdí, že peníze byly přiděleny nelegálně, Česká republika o ně přijde. Ale Česká republika je stále v té “národní obálce” má, čili ty dotace mohou být teoreticky poskytnuty někomu dalšímu. Evropská komise bude v podstatě vyžadovat, aby ty peníze, když to hodně zjednoduším, byly vráceny do evropského rozpočtu a byly použity na něco jiného. Pak má Česko dvě možnosti, buď peníze bude vymáhat po těch firmách, nebo je zaplatí ze státního rozpočtu. 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!