Babiš si jde podle volebního modelu za jasným vítězstvím

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: Foto CNC - Robert Klejch

Předseda ANO Andrej Babiš a místopředsedové Jaroslava Pokorná Jermanová a Martin Stropnický
Předseda ANO Andrej Babiš a místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Jaroslava Pokorná Jermanová a Martin Stropnický
Předseda ANO Andrej Babiš a místopředsedové Jaroslava Pokorná Jermanová a Martin Stropnický
Nové předsednictvo hnutí ANO. Zleva Petr Vokřál, Andrej Babiš, Jaroslava Pokorná Jermanová, Richard Brabec, Martin Stropnický
Nové předsednictvo hnutí ANO. Zleva Petr Vokřál, Andrej Babiš, Jaroslava Pokorná Jermanová, Jaroslav Faltýnek, Richard Brabec, Martin Stropnický
10
Fotogalerie

Jednoznačným vítězem voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní stalo hnutí ANO, které by získalo 32 procent hlasů. Druhou sociální demokracii by volilo 15 procent lidí. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Kantar TNS pro Českou televizi. Do Sněmovny by se dostali také občanští demokraté, komunisté, lidovci, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a TOP 09. Výsledky průzkumu dnes Česká televize zveřejnila během diskusního pořadu Otázky Václava Moravce.

ODS na třetím místě má momentálně 10,5 procenta voličů, KSČM rovných deset a lidovci sedm procent hlasů. Pro SPD a TOP 09 by podle modelu hlasovalo shodně 6,5 procenta voličů.

Žádné jiné politické uskupení by se už pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny nepřekročilo - pirátům přisuzuje volební model 3,5 procenta hlasů, zelené by volilo 2,5 procenta občanů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dvě procenta. Ostatní strany by dohromady dostaly 4,5 procenta voličských hlasů.

I ostatní agentury favorizují ANO jako vítěze voleb a ČSSD, která minulé volby vyhrála, přisuzují druhé místo. Například Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v únorovém modelu uvedlo, že ANO by získalo 31,5 procenta hlasů a ČSSD 20 procent. Společnost Median aktuálně předvídá menší rozdíl mezi oběma nejsilnějšími stranami - ANO by dalo hlas 29 procent lidí, zatímco ČSSD 21 procent.

Volební model na rozdíl od stranických preferencí zahrnuje jen dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. Agentury ho uvádějí jako nejpravděpodobnějšího rozvržení podpory stran v hypotetických volbách do Sněmovny, pokud by se konaly v době dotazování.

Reálné volby, které rozhodnou o složení nové vlády, se budou konat v říjnu.