Srpen 1968: Babiše při příchodu na pietu u Českého rozhlasu vypískali | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Babiše před rozhlasem vypískali. Svoboda není ohrožena, řekl premiér

ČTK, fry

Před budovou Českého rozhlasu v Praze se před pietním aktem k připomenutí události 21. srpnu 1968 shromáždilo několik stovek lidí. Skandovali hesla proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterého vypískali při příchodu i při samotném projevu. Vystoupili i přeseda Senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Radek Vondráček.  

Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci, uvedl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.

Babiše při proslovu obklopila ochranka. Přítomné stovky lidí, kteří premiéra vypískali už při příchodu k Českému rozhlasu, na něj pokřikovaly a pískaly ze vzdálenosti několika metrů. Řada lidí si přinesla kromě transparentů také píšťalky a projev na místě zcela přehlušili.

Nad rámec textu projevu připojil Babiš v úplném závěru poděkování. Děkuji všem za podporu, děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference, uvedl.

Alternativní historie: Co by, kdyby tanky v srpnu 1968 nepřijely

Premiér nesouhlasí s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. Každý si dnes může říkat a psát, co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného, uvedl.

Budovat svobodnou, slušnou a prosperující společnost je těžká a nikdy nekončící práce, uvedl Babiš. Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet, uvedl. Lidé v Česku jsou podle něj svědky nekončících politických sporů s falešnými záminkami, které polarizují společnost.


Vše o výročí srpnových událostí roku 1968 najdete zde >>>


Premiér zařadil rok 1968 mezi mezníky, které ovlivnily životy lidí na dlouhou dobu. Tehdejší obrodný proces strhl podle něj celé generace k hledání svobodnějšího, spravedlivějšího a otevřenějšího společenského systému. Většina lidí věřila v proces demokratizace, s obrodným procesem spojovali svobodu, uvedl.

Když v Praze hořely tanky. Podívejte se na unikátní barevné snímky okupace

Invazi vojsk Varšavské smlouvy před 50 lety označil Babiš za brutální. Potlačení pražského jara poznamenalo životy našich lidí na mnoho dalších let, nadšení vystřídala deziluze a zklamání, řekl.

Pískot provázel i řeč předsedy Sněmovny Vondráčka. Ten si během něj stěžoval, že lidé si pietu pletou s demonstrací.

Předseda dolní komory mluvil o tom, že okupace před 50 lety zničila naděje Československa na svobodu. Dodal, že hodnoty, jakými jsou svoboda a demokracie, je třeba vždy bránit. 

Pellegrini: Srpen 1968 byl snahou postavit se rozdělení světa

Rozlišení pietního aktu a svobodné politické demonstrace patří k nejzákladnějším aktům nejen politické kultury, ale kultury vůbec, prohlásil Vondráček v úvodu projevu, zatímco stovky lidí hvízdaly a skandovaly hesla proti hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi.

Vondráček v projevu připomněl události srpna 1968. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se podle něj potvrdilo, že komunistický režim je nereformovatelný. Tehdejší vůdci podle něj zklamali naděje lidí a mylně věřili, že existuje socialismus s lidskou tváří.

Předseda Sněmovny rovněž kritizoval tehdejší vedení země, že se nepostavilo na odpor. Za svobodu se musí bojovat, svoboda bez boje neexistuje nikdy a nikde. Pamatujme si tato selhání, uvedl. Rok 1968 by podle něj měl být pro celý národ velkým mementem.

Vzpomínky pamětníků: Invaze v srpnu 1968 obrátila mnohé životy naruby

Promluvil i předseda Senátu Milan Štěch. Ten uvedl, že lidé jsou zaplavováni informacemi ze všech stran a je obtížné se v nich orientovat. Právě rok 1968 ukázal, jaký zásadní pozitivní význam a roli mohou v kritických chvílích společnosti sehrát veřejnoprávní média, řekl. Z nedávné historie by si měla společnost podle něj vzít poučení a vnímat poslání médií veřejné služby z tohoto pohledu.

Pokusy o diskreditaci Českého rozhlasu, České televize či ČTK označil za nepřijatelné. Neboť bez nich bychom zůstali odkázáni pouze na soukromá média a těžko bychom rozlišovali objektivní a účelové informace, řekl Štěch. Objektivita informací podle něj musí být samozřejmostí, protože na takové mají všichni právo.

Štěch uvedl, že žít v demokracii není vždy úplně snadné. Tvoří ji lidé, a ti jsou omylní. Ne vše a vždy se povede k plné spokojenosti. To však neznamená, že bychom měli od základů demokracie ustupovat, konstatoval. V jiné části projevu uvedl, že demokracii je velmi těžké vybojovat a možná ještě těžší udržet.

Autor: ČTK, fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!