Bartoš obhájil post předsedy Pirátů, prvním místopředsedou bude Kolaja

Šéf Pirátů Ivan Bartoš při kandidátském projevu na nového předsedu strany 8. ledna 2022 při zasedání celostátního on-line fóra České pirátské strany.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš při kandidátském projevu na nového předsedu strany 8. ledna 2022 při zasedání celostátního on-line fóra České pirátské strany. Zdroj: ČTK/PR/Česká pirátská strana/Petr Zewlakk

Předseda Pirátů Ivan Bartoš.
2 Fotogalerie
ČTK

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš obhájil na dnešním celostátním fóru Pirátů funkci předsedy strany. Ve druhém kole hlasování získal 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících. Bartoš povede Piráty další dva roky. Po zvolení řekl, že Piráty čeká řada vnitrostranických úkolů, ale především práce ve vládě pro deset milionů občanů. 

Prvním místopředsedou Pirátů bude příští dva roky místopředseda EP Marcel Kolaja. Dnešní celostátní fórum strany ho zvolilo 156 hlasy ze 735. Druhou místopředsedkyní Pirátů se díky 210 hlasům z 663 stala první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová. Třetí místopředsedkyní Pirátů se stala zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová. Získala 213 hlasů od 695 hlasujících. Čtvrtým místopředsedou je bývalý poslanec Martin Jiránek. Získal 311 hlasů od 668 hlasujících.

V prvním kole volby, ve kterém se hlasovalo o takzvané přijatelnosti čtveřice kandidátů na předsedu, nezískali potřebný nadpoloviční počet hlasů ostravský radní David Witosz a někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu. Možnost hlasovat přes webové rozhraní mají při jednání celostátního fóra všichni členové vládní strany, kterých je přes 1200.

Bartoš uvedl, že si důvěry váží. „Přistupuji k tomu s pokorou, je to pro mě zároveň opět velká výzva a já se těch výzev nebojím. Věřím, že společně naplníme cíle, které si stanovujeme,“ řekl.

Wagenknecht poděkoval za hlasy a Bartošovi pogratuloval. „Bude teď hodně práce pro nás pro všechny. Musíme spolupracovat a jsem rád, že máme předsedu, který je viditelný,“ dodal.

V programovém prohlášení vlády je podle Bartoše otisk pirátské politiky na řadě míst. Piráti budou prosazovat i priority, které se do prohlášení třeba nedostaly. „Že tam není něco napsáno, neznamená, že se to třeba nebude dít,“ řekl.

Nejen před letošními komunálními volbami se chce soustředit na to, aby byli viditelnější pirátští regionální politici, nejen poslanci a stranické vedení. „Strana nejsou jen lidé na internetu, ve Sněmovně a ve velkých městech, máme super politiky v obcích, na to se musíme zaměřit,“ uvedl. O tom, zda budou kandidovat samostatně, nebo v koalici, si rozhodnou místní organizace. Bartoš počítá s tím, že někde budou společné kandidátky například se Starosty či TOP 09.

Bartoš, který stál v roce 2009 u zrodu Pirátů, dovedl stranu ve volbách v roce 2017 do Sněmovny. V loňských sněmovních volbách byl kandidátem na premiéra koalice Pirátů a STAN, která do kampaně vstupovala jako lídr průzkumů, ale nakonec skončila třetí za Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ANO. Piráti jsou součástí vlády Petra Fialy (ODS), ve které je Bartoš vicepremiérem. Strana má další dva ministerské posty.

Piráti mají kvůli preferenčním hlasům voličů pro koaliční Starosty jen čtyřčlenný poslanecký klub, i když koalice získala 37 mandátů. Bartoš v dnešním kandidátském projevu označil výsledek loňských sněmovních voleb za neúspěch z pohledu pirátských cílů i ideálů. Připustil, že na tom jako předseda nese díl viny. Pád na čtyři poslance podle Bartoše nesmí vzít Pirátům elán.

Podívejte se na medailonek předsedy Pirátů Ivana Bartoše:

Video placeholder
Volební lídři 2021: Ivan Bartoš (Piráti, lídr koalice Pir+STAN) • Videohub