Nejvyšší stavební úřad bude zatím bez předsedy. Bartoš chystá změnu zákona | e15.cz

Nejvyšší stavební úřad bude zatím bez předsedy. Bartoš chystá změnu zákona

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) se rozhodl krátce po svém nástupu odložit výběrové řízení na šéfa nového Nejvyššího stavebního úřadu. Ten formálně vznikl prvního ledna, ale pouze jako organizační jednotka ministerstva pro místní rozvoj, neboť v současném rozpočtovém provizoriu nemohou vznikat nové úřady.

„V nejbližších týdnech bude ve sněmovně schvalován návrh zákona, který odloží vznik Nejvyššího stavebního úřadu a pravděpodobně zcela změní jeho podobu,“ uvedla Bartošova mluvčí Karolína Sadílková. „Proto nám dává největší smysl výběrové řízení odložit – jinak by totiž vybraný ředitel za několik měsíců nastoupil fakticky do pozice velmi odlišné od té, na kterou se hlásil,“ dodala.

V prvním kole výběrového řízení loni na podzim nebyl vybrán nikdo. Druhé kolo vyhlásila vláda Andreje Babiše (ANO) těsně před skončením svého mandátu.

Nejvyšší stavební úřad má setrvat jako pouhá jednotka na ministerstvu pro místní rozvoj nejméně do poloviny příštího roku. Počítá s tím zmiňovaný Bartošův návrh, který odkládá účinnost nového stavebního zákona z letošního července o jeden rok. Po uplynutí této doby mají vedle sebe paralelně fungovat starý i nový stavební zákon, tedy dva povolovací systémy, což opozice vedená ANO kritizuje jako matoucí.

Nový stavební zákon se má podle Bartoše týkat od poloviny příštího roku pouze takzvaných vyhrazených staveb, tedy silnic, železnic, přehrad, jaderných reaktorů, plynovodů či elektrické soustavy. Ty by povoloval nově zřízený Specializovaný a odvolací stavební úřad. U ostatních staveb by fungovala dosavadní úprava. Ministrův návrh již schválila před několika dny vláda, sněmovna by jej měla projednat ještě v lednu.

Odkladem účinnosti chce Bartoš získat čas. Jeho hlavním cílem je odložit vznik krajských stavebních úřadů, které mají spadat pod stát. Nejvyšší stavební úřad, který by byl nadřízený těm krajským a který zástupci současné koalice také kritizovali, nezbývalo než k prvnímu dni nového roku zřídit, neboť to tak stojí v zákoně.

Bartoš chce ještě letos přijít s vlastní verzí nového stavebního zákona, který by soustavu stavebních úřadů vyřešil. „Naše ambice je do roka ho opravit, postavit ho na digitalizaci a skutečně ulehčit stavební řízení lidem, kteří stavějí, i obcím, tedy posílením jejich pravomocí ve věci územního plánování,“ uvedl ministr.

Bartošova předchůdkyně Klára Dostálová (ANO) ale pochybuje, že se vládě podaří termíny dodržet. „Pokud by mělo dojít ke změně struktury stavebních úřadů a k dalším změnám včetně nového změnového zákona, odhadujeme proces na nejméně dva až čtyři roky,“ řekla.

Svaz průmyslu a obchodu považuje kroky nové vlády za politicky pochopitelné, ale v praxi krátkozraké. Povolovací procesy podle svazu brzdí vývoj země a jakýkoli odklad není vhodný.

„Kvitujeme sice zahájení činnosti Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu k 1. červenci 2023, ale zároveň nevidíme důvody, proč by výhody nového stavebního zákona neměly používat i další stavby, které jsou pro hospodářství České republiky velmi důležité,“ uvedl svaz ve své přípomínce.

Video se připravuje ...
Volební lídři 2021: Ivan Bartoš (Piráti, lídr koalice Pir+STAN)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video