Brno koupí i druhou půlku Technologického parku. Zaplatí za něj 559 milionů | E15.cz

Brno koupí i druhou půlku Technologického parku. Zaplatí za něj 559 milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Brno koupí od firmy P&O polovinu Technologického parku. Obchod za 559 milionů schválili zastupitelé. Město se tak stane téměř jediným vlastníkem Technologického parku, protože už teď mu polovina patří. Jednu akcii má Vysoké učení technické v Brně, s tím chce magistrát jednat. Park poskytuje kancelářské prostory inovativním společnostem a výzkumným institucím v areálu na severu Brna. Město na úhradu nákupní ceny použije peníze z rezerv, úvěr si brát nemusí.

Pro nákup bylo 46 zastupitelů, nikdo nebyl proti a zdrželo se devět zastupitelů z koaliční ČSSD a opoziční SPD. Náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD) už řekl, že cílem města není podnikat a vynaložené peníze by mělo použít na jiné věci.

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je výhodné, aby město bylo téměř stoprocentním vlastníkem. „Je to pro rozhodování výhodnější, než když je vlastníků více,“ poznamenala Vaňková. Podle ní bude město jednat s Vysokým učením technickým, které vlastní jednu akcii, aby se město mohlo stát jediným vlastníkem. Brno chce v území zachovat původní funkci a rozvíjet ho jako start-upové, ve kterém se shromažďují firmy s vědeckým potenciálem, uvedla už dříve Vaňková.

Původně jednal o nabytí poloviny akcií Jihomoravský kraj, jeho zastupitelstvo ale nákup neschválilo. Firma proto potom oslovila Brno. O podíl dlouhodobě projevoval zájem i soukromý developer Trikaya.

„Rozhodování nebylo jednoduché, protože je to velká investice a s ní jsme nepočítali. Ale dostali jsme se do situace, kdy kraj akcie nenabyl, a proto je nejlepším krokem, aby město sdružilo ve svých rukou téměř 100 procent akcií,“ řekla Vaňková. Podle ní má město na úhradu kupní ceny dost peněz ve fondu rozvoje a rezerv. „V tuto chvíli si nemusíme půjčovat. Celá částka, jak byla sjednaná, bude zaplacena z fondu,“ dodala Vaňková. Ve fondu rezerv tak zůstane přes 100 milionů korun.

V areálu Technologického parku sídlí krajské Jihomoravské inovační centrum, ze kterého vycházejí úspěšné začínající firmy. Nemají si ale kde pronajmout knceláře v blízkosti místa, z něhož vzešly.

Technologický park existuje přes 20 let a pronajímá 60 tisíc metrů čtverečních kanceláří. K dispozici má dalších 60 tisíc metrů čtverečních pro stavbu kanceláří a dalších 60 tisíc metrů má sloužit podle územního plánu pro bydlení.

Krajské volby 2020: Jihomoravský kraj >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video