Bývalého guvernéra Singera angažovali v Generali. Hledali respektovanou osobnost | E15.cz

Bývalého guvernéra Singera angažovali v Generali. Hledali respektovanou osobnost

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer (48) byl k dnešku jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. V budoucnu se též stane předsedou dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali. Na Singerovo příští působení upozornil server Roklen24.

Singerovi skončil loni v červnu druhý šestiletý mandát v čele centrální banky. Poté nesměl půl roku nastoupit do privátního finančního či bankovního sektoru.

„Náš tým tímto posílí o respektovanou, zkušenou a mezinárodně uznávanou osobnost. Při očekávání mnoha regulatorních změn vidíme jasně potřebu posílit náš dialog s regulátory a zákonodárci. Jsem přesvědčen, že Singer bude v této oblasti pro naši skupinu velkým přínosem a díky jeho zkušenostem a podpoře bude Generali i nadále v rámci střední a východní Evropy prosperovat,“ uvedl generální ředitel Generali CEE Holdingu Luciano Cirina.

Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 74 miliard eur v roce 2015. Ve více než 60 zemích zaměstnává 76 tisíc lidí. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. Skupina působí v deseti zemích regionu střední a východní Evropy prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding.

Česká pojišťovna je největší tuzemskou pojišťovnou s tržním podílem okolo 23 procent. Má přes tři miliony klientů a spravuje osm milionů pojistných smluv. Generali je s více než sedmiprocentním podílem na trhu v ČR čtvrtou největší pojišťovnou.

Singer před působením v ČNB pracoval mimo jiné v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Byl hlavním ekonomem Expandia Finance, poté ředitelem Investiční společnosti Expandia a ředitelem společnosti Expandia Holding. Pak nastoupil do PricewaterhouseCoopers ČR, kde se specializoval na projekty zlepšující výkonnost podniků, restrukturalizace a transakce s problémovými aktivy.

Singer byl v bankovní radě 12 let

Vizitka bývalého guvernéra České národní banky Miroslava Singera (48), který byl k dnešku jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding a který se v budoucnu též stane předsedou dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali:

Datum a místo narození: 14. května 1968, Praha

Vzdělání: v roce 1991 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor matematické metody v ekonomii, v roce 1995 doktorandské studium na Pittsburské univerzitě.

Praxe: od roku 1993 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 až 1999 zastával funkci ředitele Investiční společnosti Expandia a v období 2000 až 2001 byl ředitelem holdingu Expandia. Od roku 2001 působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR. V únoru 2005 se stal členem bankovní rady ČNB a zároveň i jejím viceguvernérem (sekce regulace a analýz finančního trhu, sekce licenčních a sankčních řízení, sekce dohledu nad finančním trhem). V červnu 2010 ho prezident Václav Klaus jmenoval do funkce guvernéra ČNB (s platností od 1. července 2010). Druhý šestiletý mandát v bankovní radě ČNB, po kterém nemohl být již znovu jmenován, mu skončil loni v červnu. Poté nesměl půl roku nastoupit do privátního finančního či bankovního sektoru.

Ostatní:

- Během své kariéry působil ve statutárních orgánech řady firem (mimo jiné Česká pojišťovna, Chemofond, Jitona, Vigona, Vlnap). Působil také jako vysokoškolský učitel, ať už na Vysoké škole ekonomické nebo v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK. Byl také členem redakční rady časopisů Finance a úvěr a Business Central Europe. Publikoval řadu článků v denním i odborném tisku.

- Ve funkci guvernéra ČNB na sebe přitáhl nejvíce pozornosti kvůli zásahu centrální banky proti silné koruně. ČNB se rozhodla zahájit devizové intervence 7. listopadu 2013, kurz české měny klesl z úrovně 25,50 koruny za euro na 27 korun za euro, kde se pohybuje i v současnosti. Zásah ČNB vyvolal vlnu kritiky, a to jak od části ekonomů, tak od politiků, mezi nimi i od prezidenta Miloše Zemana. Banka přesto od svého rozhodnutí neustoupila, nejnověji se hovoří o tom, že by intervence měly skončit v polovině roku 2017.

- Získal ocenění Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013, kterou uděluje časopis Emerging Markets a dále ocenění Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014 od měsíčníku The Banker.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video