Česká detenční zařízení zvýší své kapacity, přibude 340 lůžek
Celkově se kapacita detenčních zařízení, v nichž jsou umístěni migranti zadržení za nelegální pobyt v Česku, rozšíří o 340 lůžek. Připravuje se také otevření objektu v Balkové na Plzeňsku.
Loni vynaložila Správa uprchlických zařízení na provoz středisek zhruba 140 milionů korun. Do nich ale spadají kromě detenčních i azylová zařízení, v nichž žijí žadatelé o mezinárodní ochranu. Ubytování, které vyjde zhruba na 400 korun na osobu a den, hradí stát. Pokud ale mají migranti prostředky, podílejí se na úhradě nákladů na stravu a ubytování.
Zkušenost ale ukazuje, že v případě přesídlovaných osob, a lze tak očekávat i u relokovaných osob, bude využitelnost pobytových zařízení téměř stoprocentní
Zvolit si přitom mohou také druhou možnost, kterou je pobyt v soukromí. Náklady na život si pak hradí sami, výjimkou jsou pouze zdravotní služby. V současnosti si vybírá tuto cestu zhruba polovina žadatelů. „Zkušenost ale ukazuje, že v případě přesídlovaných osob, a lze tak očekávat i u relokovaných osob, bude využitelnost pobytových zařízení téměř stoprocentní,“ uvedla mluvčí ministerstva. Letos přibude podle rozhodnutí vlády v pobytových střediscích 300 lůžek.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požadoval na letošek finance navíc na řešení dopadů uprchlické krize. Kabinet minulý týden odsouhlasil částku 234 milionů korun. Peníze poputují i na zvýšení počtu policistů a úředníků ministerstva. Zároveň vznesl ministr požadavek na navýšení rozpočtu na příští rok o 1,1 miliardy korun. Vláda ho projedná v srpnu.
O přijímání uprchlíků budou dnes v Bruselu jednat unijní ministři vnitra. Na programu mají podrobnosti relokací a přesídlení běženců. Česká vláda schválila přijetí 1500 uprchlíků do roku 2017. Prvních 400 z nich by mohlo přijít už letos.
Uprchlíci se Polsku vyhýbají, přesto se jich prý místní bojí