Česká muslimská obec: Útok v Paříži nemá s islámem nic společného | E15.cz

Česká muslimská obec: Útok v Paříži nemá s islámem nic společného

Muneeb Hassan Alrawí
Muneeb Hassan Alrawí
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v ČR "co nejostřeji" odsoudilo dnešní teroristický útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži. Označilo ho za hanebný, rodinám obětí vyjádřilo nejhlubší soustrast. Vyzvalo ke zdrženlivosti, smířlivosti a úměrnosti. Jednání útočníků nemá nic společného s islámem, sdělil předseda ÚMO Muneeb Alrawi. Podle expertů nelze podobné útoky jednotlivců předvídat.

ÚMO volá po zdrženlivosti, smířlivosti a úměrnosti. Podobné jednání nemá nic společného s islámem a nejpříkřeji se protiví způsobům, jakým na invektivy vůči své osobě ve své době reagoval Prorok Muhammed, uvedl Alrawi.

Charlie Hebdo je považován za nevybíravé satirické periodikum, které ale zapadá do tradice francouzské kritické žurnalistiky. Od roku 2006, kdy publikoval muslimy zatracované karikatury proroka Mohameda, je spojován s kritikou islámu. Posledním příspěvkem francouzského týdeníku na sociální síti Twitter pak byl obrázek šéfa radikálního Islámského státu abú Bakra Bagdádího s fiktivním přáním k novému roku.

Pokud by se podle Alrawiho prokázalo, že útok byl reakcí právě na karikaturu Bagdádího, pak prý nejde o čin ve jménu islámu. „Ale o mstu stoupenců konkrétního fanatika, jehož učení ostatní muslimové, bez ohledu na svou národnost, politické názory nebo směry islámu, ke kterým se hlásí, odsuzují,“ uvedl Alrawi. ÚMO podle něho odsuzuje ideologii Islámského státu a bude v tom pokračovat i nadále. „Hnutí není ani islámským a ani státem, nemá nic společného s námi a ani my s ním,“ dodal Alrawi.

Útok osamělých vlků

Střelba v Paříži byla pravděpodobně akcí takzvaných osamělých vlků, jejichž útoky většinou nelze předvídat, protože jednají bez napojení na širší skupinu, řekl expert na terorismus Adam Dolnik. Podle bezpečnostního experta Lumíra Němce spočívá ochrana před obdobným terorem především v prevenci, kterou by měla zajistit policie a zpravodajské služby. Dolnik ale uvedl, že ani pro zpravodajské služby není snadné tyto útočníky odhalit.

Dolnik připomněl, že pařížský útok na sídlo satirického týdeníku Charlie Hebdo přinesl v Evropě největší ztrátu na životech od výbuchů v londýnském metru v létě 2005. Přesto dnešní událost, při které zemřelo nejméně 12 novinářů a policistů a desítka dalších lidí byla zraněna, nevidí jako mezník ve vnímání terorismu.

„Útoky těchto osamělých vlků, jak jim říkáme, očekáváme už hodně dlouhou dobu. Motivace je dost, lidí, kteří umí něco se zbraněmi a chtějí se zviditelnit, je taky dost,“ shrnul.

Únik z životní krize?

Útok podle něj může být i akcí lidí, kteří mají nějakou životní krizi a chtějí se zviditelnit. To, že si nechali otevřenou únikovou cestu, napovídá, že nebyli úplně odhodláni na daném místě okamžitě zemřít. Není navíc jisté, nakolik skutečně byli inspirováni karikaturami, které týdeník zveřejňoval - redakce mohla být i příležitostným cílem proto, že k ní útočníci měli přístup a znali okolí.

„Zabraňovat těmto útokům jednotlivců je složité, jednoho člověka zastavit nelze. Tím, že tyto útoky dáváme příliš do kontextu teroristických organizací, jim dáváme obrovskou výhodu tím, že se jich bojíme a tím, že o tom budeme debatovat zleva zprava,“ míní Dolnik.

Atentát vyvolal souhlas mezi stoupenci islamistů
Na internetu se objevily souhlasné reakce stoupenců radikálního islámu na dnešní ozbrojený útok v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo, který mimo jiné karikaturami proroka Mohameda v minulosti podráždil muslimský svět. Podle agentury AP například muž, který se označil za stoupence teroristické sítě Al-Káida a organizace Islámský stát (IS), na Twitteru napsal, že „útok byl zaslouženou pomstou Francii“.
Další se podle agentury Reuters přidávali s tvrzením, že důvodem masakru, při kterém zatím neznámí ozbrojenci postříleli 12 lidí a další zranili, jsou Mohamedovy karikatury.
„Lvi islámu pomstili našeho proroka,“ citoval Reuters údajného syrského bojovníka Islámského státu. „To jsou naši lvi. Jsou to první kapky. Další budou následovat,“ řekl Abú Musáb prostřednictvím internetového spojení. Podle něj se islámští bojovníci radují z výsledku útoku. „Ať se křižáci bojí, protože by měli,“ dodal.

„Jsem přesvědčen, že je to spíš akce jednotlivců než nějaká dobře organizovaná buňka, protože tyto buňky radši jdou po bombových útocích, kde bude rukopis Al-Káidy nebo Islámského státu vidět okamžitě. Islámský stát zatím na západní svět otevřeně neútočí,“ podotkl. Je však podle něj třeba počítat s tím, že někteří bojovníci, kteří se do Evropy vrací ze Sýrie a z Iráku - odhadem deset procent z nich - budou nevyhnutelně chtít zaútočit doma.

Pokud útočící jednotlivci nejsou napojeni na širší skupinu, je jejich odhalení těžké i pro bezpečnostní služby. Podle Dolnika proto zřejmě tyto složky ve Francii neselhaly. Klíčovou otázkou je to, jak moc snadné pro útočníky bylo dostat se k útočným puškám kalašnikov, ze kterých stříleli.

Znaky sofistikovaného plánování

Bezpečnostní expert Lumír Němec uvedl, že útok v Paříži má znaky „sofistikovaného teroristického aktu“, a to kvůli vybavení útočníků a hlavně pro naplánování akce, jako je příjezd, vniknutí do objektu a zajištění odjezdové cesty. Ochranou před podobnými útoky podle něj může být prevence. „Pokud ale k něčemu podobnému dojde, je šance minimální,“ dodal bývalý příslušník útvaru speciálních operací Vojenské policie, který působil například v Iráku a Afghánistánu.

Krajní variantou je podle něj zřízení takzvaného režimového pracoviště, tedy prostoru chráněného například ozbrojenou ostrahou a neprůstřelnými skly, ve kterých by lidé nosili neprůstřelné vesty.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové stojí za útokem i problémy s integrací přistěhovalců v západoevropských zemích, které neměly nastolenou adekvátní politiku pro podmínky migrace. Dvořáková připouští, že i v Česku se mohou objevit provokace, které by mohly vyvolat podobné akce jako v Paříži, samotný útok ale podle ní nehrozí, protože „nejsme světově zajímaví“. V momentě, když někdo něco v ČR napíše nebo vydá, tak to nepřebírají světové agentury a nedostává se to do povědomí, podotkla.

Dnešní útok podle ní zesílí islamofobii, což se projeví jak v rétorice politiků, kteří na tomto tématu budou chtít získávat body, tak i v pocitu běžných lidí, kteří budou automaticky spojovat islám s terorismem.

V Česku není třeba zvyšovat bezpečnostní opatření
Kvůli situaci se na úřadu vlády sešel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s ministrem Milane Chovancem (ČSSD) a šéfy policie a Bezpečnostní informační služby. Chovanec po schůzce uvedl, že v Česku není potřeba zvyšovat bezpečnostní opatření. „Nemáme informace o tom, že by hrozil čin tohoto typu,“ řekl. Obezřetnost je ale podle něj na místě, bezpečnostní složky vyhodnocují průběžně situaci.
Muslimská komunita v Česku je podle Chovance zatím velmi klidná a nevykazuje žádné zásadní prvky radikalizace. „V této pozici je naše situace unikátní,“ uvedl. Bezpečnostní složky se podle něj na základě dřívějšího pokynu vlády islámským fundamentalismem zabývají. „Byl to správný směr, “ podotkl ministr.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.