ČEZ zřizuje jadernou divizi, povede ji dosavadní šéf Temelína
Energetická společnost ČEZ zřizuje od prvního června novou divizi jaderná energetika. Povede ji dosavadní ředitel jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek, který se stane i členem představenstva společnosti. V čele elektrárny ho od prvního září nahradí Jan Kruml.
Informoval o tom mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zronek bude podle mluvčího ve své funkci zodpovědný také za dostavbu nových jaderných bloků.
Vytvořením nové divize podle něj ČEZ reaguje na potřebu plnit požadavky novelizovaného atomového zákona a prováděcích vyhlášek a nadále zvyšovat úroveň bezpečnosti jaderných elektráren. Do nové divize budou soustředěny všechny útvary vykonávající činnost související s využíváním jaderné energie.
Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Temelíně a jednoho v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Dukovanech s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Prioritu má dostavba Dukovan.
Od začátku června dojde podle Kříže také ke změně současné divize výroba na divizi klasická energetika. Šéfem divize bude i nadále Ladislav Štěpánek.
Zronek začal pracovat v temelínské elektrárně v roce 1994, kdy se podílel na přípravě na její spuštění. Začínal jako operátor turbíny a postupně prošel všemi pozicemi ve velíně jihočeské jaderné elektrárny. Od roku 2015 byl jejím ředitelem.
"Vznik samostatné divize je z mého pohledu logickým krokem, který reaguje na novou legislativu. Mým cílem je zjednodušit řízení, dokončit změny v oblasti zajištění údržby a v neposlední řadě hledat synergie mezi našimi stávajícími a případnými novými zdroji," uvedl dnes Zronek. "V současné Evropě to nebude jednoduché, ale věřím, že dál budeme patřit mezi evropské lídry v oblasti jaderné energetiky," dodal.
Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk společnosti v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta více.