ČSSD: Vláda by měla mít možnost zvyšovat penze až o 2,7 procenta | e15.cz

ČSSD: Vláda by měla mít možnost zvyšovat penze až o 2,7 procenta

Důchod, ilustrační foto
Důchod, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kabinet by měl mít pravomoc zvyšovat důchody o procentní bod víc, než uvádí vládní penzijní novela. V jejím dnešním druhém sněmovním čtení to navrhli poslanci koaliční ČSSD. Jiný způsob valorizace starobních penzí chce prosadit opoziční ODS. Dolní komora by mohla o podobě předlohy rozhodnout ještě na nynější schůzi.

Kabinet by na jejím základě dostal možnost zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Mimořádná valorizace by mohla představovat nejvýše 1,7 procenta. Sociální demokraté chtějí hranici posunout na 2,7 procenta. „Vládní návrh by podle ekonomických ukazatelů neumožňoval příští rok valorizaci ani o 200 korun,“ uvedl předseda klubu ČSSD Roman Sklenák, podle kterého se mluví o 300 korunách.

Občanští demokraté navrhli zvýšit základní výměru důchodu z nynějších devíti procent na 9,5 procenta, nebo na deset procent. Letos činí podle zdůvodnění 2440 korun, pokud by platil požadavek ODS, byla by 2570 nebo 2710 korun. Vydělali by na tom hlavně lidé s nižšími penzemi, uvedli autoři Vladislav Vilímec a Adolf Beznoska. Dále navrhují, aby se důchody meziročně valorizovaly nejméně o 1,2 procenta. Vláda by současně dostala právo zvýšit penze až o 1,8 procenta v případě, že by se takové valorizace nedosáhlo zákonným rámcem. Musela by si ale vyžádat souhlas sněmovního rozpočtového výboru.

„Návrhy by měly nastavit mechanismus, který by byl k důchodcům vstřícný,“ uvedl Vilímec. V sociálním výboru s nimi ale občanští demokraté už dřív neuspěli.

O třetinu růstu reálných mezd

Důchody se v Česku podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže měsíční penze letos vzrostla v průměru o 40 korun. Zákonodárci proto přidali důchodcům jednorázově pro tento rok 1200 korun navíc.

Zvýšení penzí o 1,7 procenta by si podle autorů návrhu vyžádalo ročně další výdaje ve výši 0,3 procenta hrubého domácího produktu. V loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun. Změna valorizace by se neměla týkat jen penzí, ale i příplatků k důchodu.

Vláda v minulosti možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla. Novela to ale před několika lety zrušila. Kritici pravomoci vlády poukazovali na její možné zneužívání například před volbami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery