Dobeš ustupuje. Odloží školné | E15.cz

Dobeš ustupuje. Odloží školné

Dobeš ustupuje. Odloží školné
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: čtk

Pavel Otto

Plošné školné se možná bude hradit jen při překročení běžné délky studia, pravděpodobnější je ale jeho odložení na rok 2015/2016. K ústupku včera přiměla ministra školství Josefa Dobeše jeho vlastní strana, která prý vyhověla kritice TOP 09. Vedení Věcí veřejných Dobešovi uložilo, aby jednal s premiérem Petrem Nečasem a také s akademickou obcí o kompromisní variantě.

Požadavek, aby studenti už od příštího roku platili deset tisíc korun za semestr, byl přitom až doposud jeden z pilířů vysokoškolské reformy.

„Studenti by mohli platit jen symbolické zápisné dva tisíce za semestr, anebo by studovali pět let zdarma a teprve pak by začali školné odvádět,“ nabídl Dobeš možná řešení. Ta ale nemají příliš velkou šanci na úspěch. TOP 09 podle šéfky školského výboru Poslanecké sněmovny Aleny Punové trvá na tom, aby se poplatky odložily o dva roky. „Ministerstvo zanedbalo přípravu zákona o finanční pomoci studentům, který musí zavedení školného předcházet. Je to natolik zásadní změna, že bude zázrak, když se podaří zrealizovat od roku 2015/2016,“ reagovala na Dobešovy návrhy Putnová.

K reformě se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měl kabinet brzy projednávat.

VV včera ujišťovaly, že koaliční dohodu neporušily. Prý jen vyhověly výzvám TOP 09. Dobeš se v této souvislosti pustil do kritiky vládního partnera. Straně připomněl, že ještě loni její představitelé zavedení školného bezvýhradně podporovali. „Tvrdili, že oni sami si na studia vydělávali sběrem jahod ve Velké Británii,“ poznamenal ministr.

Loni stát zaplatil státním a veřejným vysokým školám dohromady 22 miliard, zavedení školného mělo už příští rok ušetřit asi šest miliard. „Nejde o nějakou šestimiliardovou záplatu, ale o diverzifikaci terciárního školství. Už není udržitelné, aby bylo závislé jen na státu. V opačném případě se kvůli ekonomické situaci a také demografickému vývoji do dvou let zhroutí,“ řekl nedávno deníku E15 Dobeš.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!