Investice do kvality se vyplatí, tvrdí nemocnice | E15.cz

Investice do kvality se vyplatí, tvrdí nemocnice

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident České lékařské komory Milan Kubek kritizoval certifikáty kvality nemocnic, které potvrzují zavádění bezpečných postupů. Podle Kubka akreditace „zdravotníkům komplikují práci a nepřispívají k bezpečnosti“.

Z nemocnic prý čerpají nemalé prostředky a lékařům berou čas na pacienty. Šéfové nemocnic se proti tomu ohrazují.
Například v Krajské nemocnici Liberec právě akreditaci kvality obhajují. „Samotný proces akreditace znamená určitou finanční zátěž, na druhou stranu dává důkladnou zpětnou vazbu pro celou nemocnici, jednotlivá oddělení i téměř každého zdravotníka,“ uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Přínosy akreditace podle něj převyšují náklady.

Za konzultace a prověření zaplatí nemocnice akreditační společnosti statisíce korun. Na druhé straně ale nemocnice ušetří na léčbě komplikací. Certifikát kvality má v Česku většina nemocnic s akutní péčí, ale také některé léčebny a polikliniky.

Udělení razítka potvrzuje, že nemocnice zavedla pravidla a standardní postupy pro rizikové činnosti, například pro identifikaci pacientů, zacházení s léky, předcházení pádům a podobně. „Například u infekcí krevního řečiště došlo v dlouhodobém trendu k významnému poklesu,“ sdělila mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.

Příznivcem akreditací je ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ostravská fakultní nemocnice, kterou dříve vedl, má jako jedna z mála v Česku prestižní mezinárodní certifikát JCI. „Jednoznačně dochází ke zlepšování ukazatelů kvality,“ uvádí Tomáš Oborný, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava. V České republice je oprávněno k udílení oficiálních certifikátů kvality ve zdravotnictví devět společností.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video