Jan Chvojka byl nejdřív outsider, pak ale „zavařil“ ministru Babišovi | E15.cz

Jan Chvojka byl nejdřív outsider, pak ale „zavařil“ ministru Babišovi

Jana Havligerová

Když se vydal na politickou dráhu, na oslnivou kariéru to nevypadalo. Sociální demokraté v Pardubickém kraji ho sice zařadili na svou kandidátku do sněmovních voleb, ale zapsali ho až na devatenácté, beznadějné místo v pořadí. 

Když se vydal na politickou dráhu, na oslnivou kariéru to nevypadalo. Sociální demokraté v Pardubickém kraji ho sice zařadili na svou kandidátku do sněmovních voleb, ale zapsali ho až na devatenácté, beznadějné místo v pořadí.

Voliči ale měli v roce 2010 o tehdy devětadvacetiletém právníkovi jiné mínění a kroužkováním ho vynesli až do Poslanecké sněmovny. A důvěru mu dali i o tři roky později, v předčasných parlamentních volbách. Trvalo další tři roky, než se opravdu proslavil. Stalo se tak v momentě, kdy navrhnul zpřísnění zákona o střetu zájmů, a dovolil si zasáhnout jedno z citlivých míst šéfa hnutí ANO, vicepremiéra Andreje Babiše. Chvojka navrhnul, a sněmovna schválila paragraf, který budoucím členům vlády v podstatě zakazuje provozovat, případně vlastnit média.

Babiš: Dienstbier byl nejslabším článkem vlády, neměl tam co dělat

A ještě jedna poslanecká iniciativa ho postavila do světel reflektorů. byla to stížnost na Zlatého slavíka, adresovaná Radě pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli tomu, že do soutěže byla vpuštěna kapela Ortel. Tu kvůli textům jejich písní pokládá za „otevřeně antisemitskou, antimuslimskou, hlásící se i k fašismu a (neo)nacismu. Menšiny, a hájení jejich práv bude mít mimo jiné na starosti, pokud na ministerském postu vystřídá Jiřího Dienstbiera, mohou být klidné – bude stát na jejich straně.

Jak se dnes pětatřicetiletý poslanec popasuje s dalším úkolem, řízením legislativní rady vlády, se teprve uvidí. Elán mu jistě scházet nebude, patří k nejaktivnějším členům dolní komory parlamentu. Zkušenosti mu také nechybí, pracuje v ústavněprávním výboru sněmovny. Ostatně ambice také ne - je zastupitelem města Chrudim i Pardubického kraje a hodlá také kandidovat na šéfa krajské organizace ČSSD. A má ještě jeden cíl: Chtěl by zlepšit pověst ČSSD u mladých lidí.

Sobotka: Nový ministr Ludvík by neměl privatizovat zdravotnictví

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!