Kauza farmy Čapí hnízdo. Policie požádala o další prodloužení lhůty pro vyšetřování

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo Zdroj: Profimedia

Jednání mandátového a imunitního výboru: Státní zástupce Jaroslav Šaroch
Pražský státní zástupce Jaroslav Šaroch čelí kárné žalobě
Celé znění dokumentu, ve kterém žalobce Jaroslav Šaroch vysvětluje, jak dospěl ke svému rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo. Začerněná místa obsahují osobní údaje.
4
Fotogalerie

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. 

Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února. 

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

„Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství,“ uvedla Kropáčová. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly prodlužuje lhůtu pro vyšetřování policie v návaznosti na aktuální stav věci, prodloužení lhůty pak předloží dozorovému státnímu zástupci. Ten provede ve věci prověrku a v odůvodněném případě lhůtu akceptuje, nebo uloží jinou.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.