Kompromis. Zástupci vlády a justice se dohodli o narovnání platů | E15.cz

Kompromis. Zástupci vlády a justice se dohodli o narovnání platů

Kompromis. Zástupci vlády a justice se dohodli o narovnání platů
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Zástupci vlády a justice se dnes dohodli v otázce platů soudců a státních zástupců. Ti mají podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se jednání účastnil, dostat část platů zpětně, části nároků se ale vzdají. Stát by to mělo vyjít na zhruba 1,2 miliardy korun, uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Výplata peněz je podmíněna tím, že soudci a státní zástupci přistoupí na dohodu o narovnání, ti, kteří na ni nepřistoupí, nárok na doplatek mít nebudou. Návrh ještě musí schválit vláda.

„Ta dohoda je o tom, že obě strany ustoupily nějakým způsobem. To znamená scházíme se zhruba na půli cesty. Soudci a státní zástupci v podstatě zapomenou na doplatek platů, co se týče trojnásobného koeficientu, stát by na druhou stranu doplatil rozdíl v platové základně,“ uvedl na tiskové konferenci Zeman. „Předpokládá se, že nebudou podávány žaloby v těchto věcech, a stát tak ušetří na nákladech řízení,“ vysvětlil.

Stát podle Válkové nakonec ušetří

Dnešní vícehodinová diskuse řady expertů reagovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého nepoužívá ministerstvo práce při stanovování platů správný statistický údaj. V uplynulých letech navíc zákon soudcům a státním zástupcům místo trojnásobku přiznával jen 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Tohoto nároku na doplatek se soudci a žalobci vzdají.

Rezervovaně se k dosaženému kompromisu vyjádřil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V České televizi uvedl, že jednání bere spíš jako „výměnu pozic“ a že věc musí rozhodnout vláda. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a předsedkyně České statistického úřadu Iva Ritschelová podle něj potvrdily, že stát počítal platy správně. Nedovede si prý také představit, zda v situaci, kdy je podáno kolem 1300 žalob, bude každý soudce dohodu respektovat. Na dotaz, jestli jeho vyjádření znamená, že ve vládě dojednaný kompromis odmítne, ale odpověděl záporně. „Ne, jen komentuji tu situaci,“ dodal.

„Otázka dlouho nebyla řešena, byla zlehčována, proto se z toho stal tak velký problém. Přestože soudci situaci nezavinili, jsou připraveni vzdát se části svých nároků, aby důvěra v ně zůstala neotřesena. Vyzývám všechny své kolegy soudce, aby se zamysleli nad tím, co je ve hře. V tuto chvíli nemá smysl a není legitimní prodlužovat problém vedením dalších soudních sporů,“ uvedl předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Podle něj soudci jeho soudu vezmou zpět své dosavadní žaloby kvůli platům a nebudou uplatňovat další nároky. Také předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal věří, že převážná většina soudců jeho soudu dohodu uzavře. „Veřejnost by si měla uvědomit, že soudci se vzdávají velké části svých oprávněných nároků,“ podotkl.

Dohodu dnes podpořili i prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová a šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Baxa doplnil, že doplatek dostanou všichni soudci a státní zástupci, kteří přistoupí na dohodu o narovnání - tedy nikoliv jen ti, kteří v minulosti kvůli platům podali žalobu. „Někteří se nesoudili z etických důvodů,“ poznamenal. Jiné řešení by podle něj bylo vzkazem, že soudit se je lepší než se dohodnout.

Herman uznal zásluhy Válkové

Představitelé justice i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se na tiskové konferenci výrazně postavili za Válkovou, o jejímž brzkém konci v čele resortu spravedlnosti se v posledních dnech spekuluje. Uvedli, že dojednání dohody je její zásluhou.

Podle ministryně počítal nejhorší možný scénář s tím, že finanční narovnání se soudci a státními zástupci bude stát státní kasu až šest miliard korun. Zároveň upozornila, že její resort v rozpočtu potřebnou 1,2 miliardy korun nemá. Významné, ne-li rozhodující slovo ohledně sjednané dohody tak podle ní bude mít ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Vláda v uplynulém týdnu zvažovala i jiné řešení problému - ústavní stížnost, kterou by mohl podat předseda Okresního soudu Brno-venkov, odkud vyšel pilotní případ týkající se platů. Účastníci dnešního jednání tuto variantu neprobírali, ačkoliv předseda brněnského soudu Petr Jirsa se schůzky zúčastnil. Podle dalšího účastníka jednání, ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) dohoda možnost podání ústavní stížnosti nevylučuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!