Imoba má schváleno vrácení dotace na Čapí hnízdo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Majitel Čapího hnízda vrací dotace. Spravedlivý soud nemůžeme očekávat, tvrdí Imoba

Majitel Čapího hnízda vrací dotace. Spravedlivý soud nemůžeme očekávat, tvrdí Imoba
Čapí hnízdo
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Výbor Regionálního operačního programu Střední Čechy schválil dohodu s firmou Imoba z holdingu Agrofert o vrácení padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí stíhání premiér Andrej Babiš (ANO) a další lidé, včetně Babišových příbuzných. Mluvčí firmy Imoba Karel Hanzelka řekl že firma dotací vrací, protože se nedá v dohledné době očekávat nezávislé a spravedlivé posouzení případu soudem. 

"Vždycky je lepší smírná cesta než cesta nějakých sporů," uvedla předsedkyně výboru a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Pokud by Imoba peníze nevrátila, hrozilo by jí zahájení správního řízení, které by mělo formu daňové kontroly. Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje.

K situaci se vyjádřila i sama firma. Podle ní se nedá v dohledné době očekávat nezávislé a spravedlivé posouzení případu soudem. Trvá na tom, že řádně splnila podmínky pro udělení dotace a neporušila smluvní závazky. Sdělil to mluvčí firmy Karel Hanzelka.

Další dotační kauza? Piráti: Agrofert neoprávněně čerpal miliony pro malé firmy

"Není nám známo, že by doposud jakýkoli orgán autoritativně konstatoval, že by dotace byla udělena a čerpána neoprávněně. K dobrovolnému vrácení přistupujeme zejména proto, že nelze v dohledné době očekávat nezávislé a spravedlivé posouzení případu soudem," uvedl Hanzelka. Dalším důvodem je podle něj zkreslené informování o případu, což poškozuje pověst firmy. Roli hrálo i to, že případné daňové a správní spory by byly vleklé a složité a představovaly by pro obě strany značnou finanční i časovou zátěž, dodal.

Firma uvádí, že do výstavby kongresového areálu investovala více než miliardu korun ze svých prostředků. "Farma Čapí hnízdo na rozdíl od řady jiných projektů i po deseti letech stále plní svůj původní účel - stala se vyhledávaným turistickým cílem ve středních Čechách. Ročně ji navštíví více než 50 tisíc lidí, převážně jde o školní výlety a v poslední době i o turistiku seniorů. Na farmě taktéž vzniklo 82 pracovních míst, převážně pro obyvatele okolních obcí," zdůraznil mluvčí.

Politolog Just: Babiš se odvolává na Masaryka, přitom jde ve stopách Orbána a Kaczyńského

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!