Malým a středním firmám se daří, tržby jim výrazně rostou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Malým a středním firmám se daří, tržby jim výrazně rostou

Malým a středním firmám se daří, tržby jim výrazně rostou
Graf
• 
ZDROJ: archiv Blesku

ČTK

Téměř polovině malých a středních firem loni vzrostly tržby, v průměru to bylo o 12 procent. Stagnovaly u třetiny podniků, 17 procent jich zaznamenalo pokles. Vyplývá to z průzkumu, který pro Expobank uskutečnila agentura Ipsos.

Pětina firem se podle průzkumu v následujících měsících chystá teritoriálně rozšířit své působení. Posílit svou pozici také plánují investicemi do dalších akvizic nebo náborem nových zaměstnanců. Jen tři procenta podnikatelů letos uvažuje o prodeji svého podílu, jedno procento o prodeji celé společnosti.

V době současného růstu se naopak dvě třetiny firem chystají nabírat zaměstnance a plánují akvizice a expanzi v rámci regionu i do zahraničí.

Kakos: Z fintech inovací těží nejen byznys, technologie šetří lidem peníze

"Všeobecně se daří firmám, které mají přímé napojení na domácí individuální spotřebu. Průměrná i minimální mzda stoupá, lidé mají možnost utrácet a nakupovat. Nejlépe se proto vede firmám v maloobchodě, velkoobchodě a ve službách," komentoval průzkum člen představenstva Expobank CZ Jan Roztočil.

Z dalších sektorů prosperovaly společnosti v chemickém průmyslu a ve zpracování kovů. Na opačném konci žebříčku jsou zemědělství a zpracování potravin. Není překvapením, že v těchto oblastech chce až třetina firem měnit vedení.

Nedostatek spánku způsobuje konflikty a krádeže, uvedli vědci

Počínaje letoškem se na expanzi připravuje každá pátá firma. Z těch, kterým rostly tržby, je to 60 procent. O růstu v rámci ČR uvažuje 52 procent, nejatraktivnější je pro podnikatele Jihomoravský kraj.

Nadpoloviční většina společností rozmýšlí o rozšíření do jiné země, zpravidla na Slovensko, do Polska nebo dalších zemí střední a východní Evropy.

Poslední opora padla. Čeští exportéři hlasují pro uvolnění koruny

"Ze strany firem, které již vyvážejí, aktuálně nejvíce roste zájem o kurzové zajištění proti posílení koruny, jelikož firmy očekávají skokové posílení po upuštění kurzového závazku. Podle mého názoru se zájem bude zvyšovat o zajištění proti pohybu korunových sazeb nahoru," uvedl Jiří Bečvář z Expobank.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!