Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Angela Merkelová a Miloš Zeman

Angela Merkelová a Miloš Zeman Zdroj: ctk

Demonstrace při příležitosti návštěvy Angely Merkelové v Praze
Angela Merkelová v Praze
vystoupení odpůrců Angely Merkelové
Angela Merkelová v Praze
Demonstrace při příležitosti návštěvy Angely Merkelové v Praze
24 Fotogalerie
Jan Pavec , Dušan Kütner , msc , vav , bru , ČTK
Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy, které narušuje jen nesoulad v oblasti přijímání uprchlických kvót. Později pogratulovala Česku k ekonomickým výsledkům a označila jej za úspěšnou zemi. Jednala i s prezidentem Milošem Zemanem. Ten s kancléřkou kromě kvót řešil také budoucí odchod Británie z EU.

Merkelová do ČR přijela poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově je v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012.

Několikahodinovou návštěvu kancléřky, která zavítala i na České vysoké učení technické a do Strahovského kláštera, provázelo několik shromáždění jejích kritiků i příznivců. Kromě slovních potyček je neprovázely konflikty. Při cestě z letiště se do kolony s Merkelovou pokusil najet řidič osobního automobilu. Bezpečnost kancléřky podle policie nenarušil a policisté ho zadrželi.

Shromáždění příznivců a odpůrců kancléřky

Sobotka a Merkelová se před novináři po jednání na Úřadu vlády shodli na tom, že nenazrál čas pro zrušení protiruských sankcí Evropské unie, jak po tom volá Zeman. Jedním z hlavních témat jednání na Hradě ale byla migrace. „Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly,“ uvedl Zemanův mluvčí.

Prezident s kancléřkou, kterou obdaroval knihou Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, mluvil také o nadcházejícím odchodu Británie z unie. K jeho příčinám podle Zemana patří bruselská byrokracie.

Uvítací ceremoniál

Merkelová po schůzce se Sobotkou uvedla, že nepokládá za problém, že členské státy nemají shodný názor na přerozdělování uprchlíků. „Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení,“ řekla. Český postoj přičítá tomu, že se nachází uprostřed unie. Migraci se bude věnovat i páteční zasedání premiérů zemí visegrádské skupiny, kterého se zúčastní.

Sobotka jako příklad názorové shody jmenoval posílení ochrany vnější schengenské hranice nebo přijímání podobných opatření pro zamezení velkého přílivu migrantů, jako byla březnová dohoda mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků do Turecka. Merkelová ocenila, že Praha klade důraz na humanitární a rozvojovou pomoc přímo v krizových zemích. Oba politici se shodli na potřebě zajistit bezpečnost v unii a bojovat společně proti terorismu.

Návštěvu kancléřky bylo možné sledovat pomocí online přenosu:

Odvolání protiruských sankcí spojují Merkelová i Sobotka s pokrokem v naplňování dohod z Minsku. Unie je na Rusko uvalila kvůli anexi Krymu a nepokojům na východě Ukrajiny. „Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje. V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí,“ řekla Merkelová. Ke zrušení sankcí ji chtěl vyzvat předseda Senátu Milan Štěch, podle něhož dopadají na české zemědělce i průmysl. Setkali se na slavnostní večeři v Lichtenštejnském paláci, po níž kancléřka odlétá do Berlína.

Zřejmě nejpočetnější protest proti Merkelové se konal na Malostranském náměstí, kam dorazily odpoledne asi dvě stovky jejích odpůrců. Shromáždění se konala i u Hradu, Strakovy akademie a před Lichtenštejnským palácem.

Sobotka s Merkelovou hovořili i o železničním a dálničním spojení obou zemí a o výzkumu. Rozvoj česko-německé vědecké spolupráce se potvrdil při návštěvě obou politiků na ČVUT, kde její zástupci stvrdili dohodu s představiteli Německého výzkumného střediska pro umělou inteligenci (DFKI).