Miliardám pro české podniky hrozí návrat do Bruselu, varuje byznys | E15.cz

Miliardám pro české podniky hrozí návrat do Bruselu, varuje byznys

Daniel Novák

Snaha vylepšit před volbami statistiky v čerpání dotací může vést k jejich ztrátě, varují banky a podniky. Premiér Bohuslav Sobotka si již nechal udělat prověrku rizik.

Plánovaný převod dvou miliard korun z dotačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost do Českomoravské záruční a rozvojové banky vyvolal mezi firmami a bankami pozdvižení. Přesun peněz z programu, který má pod palcem ministerstvo průmyslu, má podle nich papírově vykázat tyto prostředky jako vyčerpané a vylepšit tak před volbami statistiky. Bankéři a byznysmeni se už kvůli tomu obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).   

„Tento převod je nevratný, a pokud nedojde k vyčerpání převedených finančních prostředků, bude je muset Česká republika vracet zpět do rozpočtu EU,“ píše Asociace pro evropské fondy premiérovi v dopisu, který má deník E15 k dispozici.  

Stát si posvítí na dotace pro stovky obnovitelných zdrojů

Dotace se v ČMZRB mají přeměnit na takzvané finanční nástroje. To jsou různé formy půjček. O ně ale v byznysu není zájem. Podnikatelé se proto obávají, že nevyužité miliardy korun se budou muset nakonec vrátit do Bruselu.

Rezort průmyslu uklidňuje, že má situaci s převodem peněz do rozvojové banky pod kontrolou. „Pokud by byl zájem o tyto prostředky skutečně kriticky nízký po dobu maximálně dvou let, převedli bychom je zpět v roce 2019 na formu dotací,“ řekl mluvčí MPO František Kotrba.

V Česku přibylo nejvíce soukromých škol za poslední roky. Stát ale jejich rozmach začíná krotit

Předseda vlády Sobotka si už nechal situaci prověřit. „Pan premiér vzal upozornění Asociace pro evropské fondy na vědomí a zároveň si nechal ověřit, zda jsou rizika, která asociace předkládá, reálná,“ sdělil státní tajemník pro evropské záležitosti Petr Chmelař. Dotace změněné na různé formy úvěrů jsou podle něj rychlejší a jednodušší cestou, jak evropské peníze dostat k podnikům. Ty si stěžují, že místo jednoduššího čerpání dotací nastal opak.

„Domníváme se, že ministerstvo průmyslu a obchodu, jakožto gestor této oblasti, dlouhodobě selhává a nastolený negativní trend svými aktuálními a plánovanými kroky dále prohlubuje,“ píše premiérovi Sobotkovi byznysová asociace. 

Na veřejnost unikla policejní žádost k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka

V programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je na roky 2014 až 2020 celkem k dispozici 120 miliard korun. Od roku 2021 se počítá s tím, že evropské dotace pro podniky z velké části skončí. Byznys nadále bude moci využívat jen zmíněné finanční nástroje v podobě různých půjček.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!