Mimořádný projev premiéra Fialy: Cenový strop zaplatíme z dividend státních firem

Video placeholder
Premiér Petr Fiala (ODS)
Jednání tripartity: Premiér Petr Fiala (ODS)
3 Fotogalerie
red , ČTK

Předseda vlády Petr Fiala vystoupil v 20:05 v mimořádném projevu v celoplošných televizích. Vyzval v něm k rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou. Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně a jak jimi neplýtvat. Rozumné hospodaření s energiemi uspoří každému vlastní peníze, ale také sníží výdaje státního rozpočtu, řekl. Pomůže to podle něj také průmyslu i celé české ekonomice. Fiala bude důsledně trvat na tom, aby stát se svými institucemi šel v šetření příkladem.

Vládní rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché, uvedl premiér. „Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi,“ řekl Fiala. Vedle chystané daně z mimořádných zisků by podle něj měl stát cenový strop u silové elektřiny a plynu financovat ze zvýšených dividend u státem vlastněných společností včetně společnosti ČEZ.

Kabinet tento týden prosadil ve Sněmovně novelu energetického zákona, která mu umožní v případě mimořádné tržní situace stanovit horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Předpis ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Cenu silové elektřiny chce poté vláda omezit na šesti korunách za kilowatthodinu, v případě plynu na třech korunách za kilowatthodinu.

Fiala chtěl dnešním projevem vyvrátit možné pochybnosti lidí, zda kvůli cenám energií zvládnou nastávající zimu. Stanovení nejvyšších možných cen podle něj dává každému jistotu. Připomněl i další vládní sociální opatření, která kabinet souhrnně označuje jako „deštník proti drahotě“. Občany vybídl, aby se neostýchali a zajímali se o možnosti, jak pomoc využít.

Raketový růst cen energií na konci srpna je podle něj přímým důsledkem ruské ekonomické války proti Západu. „Cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě,“ uvedl. Situace však podle něj naopak státy Evropské unie spojila.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dříve uvedl, že rozpočtové dopady zastropování budou představovat nejvýše 130 miliard korun. Stát podle něj použije na náklady mobilizované příjmy ze všech státních firem, připravovanou daň z mimořádných zisků a příjmy z emisních povolenek. Fiala dnes hovořil o částce přes sto miliard korun. Stát se kvůli tomu nebude zadlužovat, využít chce podle Fialy mimořádnou daň i dividendy ze státem vlastněných společností.

Z nynější krize podle předsedy vlády neexistuje jednoduchá cesta. „Změnit českou energetiku, vybudovat novou infrastrukturu, to trvá dlouhé měsíce a roky. Proto na tom usilovně pracujeme,“ uvedl. Připomněl vládní kroky směrem k naplnění zásobníků a vytváření rezerv, ale i posun v přípravách dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. „Děláme, co můžeme, aby se ČR stala co nejdříve energeticky suverénním státem. To je jediná cesta, jak se z nebezpečí energetické krize opravdu a definitivně dostat,“ řekl.

Pomoci podle Fialy může každý tím, že bude hledat cesty k úsporám a efektivnímu hospodaření s energiemi. Rozumné nakládání s energiemi pomůže každému uspořit vlastní peníze, omezí výdaje státního rozpočtu a také pomůže ekonomice, doplnil. „Chci vás poprosit, abyste právě to měli v následujících měsících na paměti a podle toho se pokusili jednat. A mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem,“ dodal.

Opozice: Proslov se Fialovi před volbami hodí

Opozice Fialu už před proslovem kritizovala, že projev naplánoval na několik dní před volbami. Podle politologů může řeč premiéra Fialy ovlivnit volby. Hlavním tématem byla energetická krize v Česku.

Premiér Fiala (ODS) se ohradil proti kritice opozice, že tuto neděli vystoupí s televizním projevem necelý týden před volbami. Na sociálních sítích vysvětlil načasování svého vystoupení tím, že tento týden schvalovaly vláda a Sněmovna klíčová opatření v energetice, která je potřeba osvětlit. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš předtím Fialu označil za zbabělce, protože se podle něj vyhnul společnému televiznímu duelu. Fiala omluvenku z debaty odůvodnil svým odletem na pohřeb britské královny Alžběty II.

Fialův projev k aktuálním krokům vlády v energetické krizi odvysílají Česká televize, Nova, Prima a Český rozhlas. Bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pátek označil plán za „hrubé zneužití funkce premiéra“. Vystoupení je podle něj „v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím“. Fialu vyzval, aby s vystoupením počkal po komunálních volbách, které se konají v závěru příštího týdne.

Fiala to odmítl. „Hlavní rozhodnutí ohledně zastropování cen (elektřiny a plynu) probíhala tento týden, v pondělí na vládě a v pátek v Poslanecké sněmovně. Ale to pan Babiš moc dobře ví. A pamatuje si i to, kdy v době covidu dělal projevy on,“ uvedl. Babiš například v září 2020 vystoupil s projevem necelé dva týdny před krajskými volbami. V projevu tehdy přiznal některé chyby ve vládním rozhodování při epidemii covidu-19.

Premiér odmítl i faktické výtky vůči rozhodnutí vlády zastropovat ceny silové elektřiny na šesti korunách za kilowatthodinu a cenu plynu na třech korunách za kilowatthodinu pro maloodběratele. „Ne, nemělo smysl zastropovat ceny v první polovině tohoto roku. Ne, plošné zastropování cen pro všechny domácnosti a firmy bez výjimky si prostě nemůžeme dovolit,“ uvedl. I nynější opatření je drahé a nevyřeší energetickou krizi, ale žádná jednoduchá cesta neexistuje, doplnil.

Babiš označil Fialu za zbabělce s tím, že se bojí jít do společného televizního duelu. „Premiér se vymluvil, že nemůže přijít kvůli pohřbu královny Alžběty II., který je v pondělí ráno. Prý by to nestihl. Zvláštní. Mohl letět hned po skončení debaty ještě v neděli v noci, nebo brzy ráno. Já bych to tak udělal,“ uvedl Babiš. Fiala oponuje, že se svým předchůdcem ve funkci premiéra nechce chodit do debat do té doby, než veřejně potvrdí, že nebude kandidovat na prezidenta „Nehodlám totiž být součástí jeho hybridní prezidentské kampaně,“ uvedl.

Debata na televizi Prima navíc neměla být duelem, měli se jí účastnit čtyři předsedové stran, doplnil Fiala. Omluvil se z ní kvůli účasti na pohřbu Alžběty II. „Součástí programu je v neděli večer akce v Buckinghamském paláci na pozvání nového krále Karla III. Chápu, že se Andrej Babiš cítí být důležitějším než král. Určitě by na mém místě ignoroval zájmy ČR a šel by raději diskutovat s Tomiem Okamurou na Primu. A králi by asi poslal SMS nebo by mu rovnou brnknul,“ podotkl Fiala.

Jak rostla cena elektřiny?

Video placeholder
• Videohub