Stát chce ušetřit na dávkách stamiliony | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ministryně Maláčová chce ušetřit na dávkách stamiliony

Pavel Otto

Pavel Otto

Širší inventura sociálních dávek ministerstva práce by měla ušetřit stamiliony korun. Šéfka rezortu Jana Maláčová (ČSSD) je chce poskytnout obcím na bydlení pro lidi v nouzi.

Řekla to po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Celkem 19 návrhů na parametrické změny systému dávek, jejichž cílem je zpřísnit i nárok na podporu v nezaměstnanosti, pošle příští měsíc úřadům a institucím k připomínkám.

„Revize dávek je také o úsporách, i když nejen o nich. Ušetřené finanční prostředky chceme využít pro výstavbu nebo rekonstrukci ubytoven, které by byly nebo jsou pod kontrolou obcí,“ uvedla.

O kolik vzroste minimální mzda v roce 2020

Dodala, že kdyby stát investoval stávající příplatky a doplatky na bydlení do nových bytů pro sociálně slabé, tak se problém s ubytovnami označovaný jako kšeftování s chudobou za několik málo let vyřeší.

„Jedno z opatření ale musí být, aby obce získaly kontrolu nad svým územím a dostaly nástroje, jak celou záležitost systémově řešit. To velmi dobře zvládli na Slovensku,“ dodala.

Chceme zvýšit minimální mzdu na polovinu průměrné, shodli se odboráři

Obě dávky na bydlení hodlá sloučit do jedné. Vyplácela by se jen na zkolaudované byty s předem definovanými technickými a hygienickými standardy.

U pomoci v nezaměstnanosti ministryně navrhne, aby ti, kteří opakovaně odmítnou nabídku práce nebo jinak poruší podmínky, přišli o podporu na celý rok. V současnosti je trest půlroční.

V Rakousku vás může za rychlou jízdu na silnici stihnout dvojí trest

„Jsou výjimky, jako je zdravotní stav nebo daleké dojíždění. Pokud ale někdo odmítá legální zaměstnání, i když je mu neustále nabízena pomocná ruka, musí počítat s tvrdšími postihy,“ podotkla.

Pro je i opozice. „Jsem velkým kritikem ministryně Maláčové, ale zpřísnění nároku na podporu v nezaměstnanosti logiku má,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Mám před sebou obrovská sousta, hlavně s reformou důchodů, říká ministryně Jana Maláčová

Součástí inventury je také zvýšení existenčního a životního minima o 13 procent, které by přišlo na půl miliardy korun ročně.

Maláčová argumentuje tím, že obě dávky naposledy vzrostly o přibližně tři sta, respektive dvě stě korun za vlády Petra Nečase (ODS) v roce 2012.

„Aby se děti měly lépe než rodiče.“ Demokracii ohrožují ceny bytů, ne komunismus, varuje socioložka

Životní minimum pro samotného dospělého nyní činí 3400 korun, existenční 2200 korun. Maláčovou navrhovaný růst by znamenal, že u jednotlivce se měsíční životní minimum navýší o 450 korun, existenční o necelé tři stovky.

„V případě, že ministryně Maláčová předloží důkladnou revizi systému dávek, jsem připravena o růstu životního a existenčního minima jednat,“ uvedla šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO).

AUTEM NA HORY: Kouzlo lyžování v Itálii se objektivně vyjádřit moc nedá
Cesta na Slovensko může přijít kvůli pokutám dost draho
Úředníci by mohli dostávat příplatek za to, že na ně lidé křičí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!