Stát chce ušetřit na dávkách stamiliony | e15.cz

Ministryně Maláčová chce ušetřit na dávkách stamiliony

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Širší inventura sociálních dávek ministerstva práce by měla ušetřit stamiliony korun. Šéfka rezortu Jana Maláčová (ČSSD) je chce poskytnout obcím na bydlení pro lidi v nouzi.

Řekla to po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Celkem 19 návrhů na parametrické změny systému dávek, jejichž cílem je zpřísnit i nárok na podporu v nezaměstnanosti, pošle příští měsíc úřadům a institucím k připomínkám.

„Revize dávek je také o úsporách, i když nejen o nich. Ušetřené finanční prostředky chceme využít pro výstavbu nebo rekonstrukci ubytoven, které by byly nebo jsou pod kontrolou obcí,“ uvedla.

Dodala, že kdyby stát investoval stávající příplatky a doplatky na bydlení do nových bytů pro sociálně slabé, tak se problém s ubytovnami označovaný jako kšeftování s chudobou za několik málo let vyřeší.

„Jedno z opatření ale musí být, aby obce získaly kontrolu nad svým územím a dostaly nástroje, jak celou záležitost systémově řešit. To velmi dobře zvládli na Slovensku,“ dodala.

Obě dávky na bydlení hodlá sloučit do jedné. Vyplácela by se jen na zkolaudované byty s předem definovanými technickými a hygienickými standardy.

U pomoci v nezaměstnanosti ministryně navrhne, aby ti, kteří opakovaně odmítnou nabídku práce nebo jinak poruší podmínky, přišli o podporu na celý rok. V současnosti je trest půlroční.

„Jsou výjimky, jako je zdravotní stav nebo daleké dojíždění. Pokud ale někdo odmítá legální zaměstnání, i když je mu neustále nabízena pomocná ruka, musí počítat s tvrdšími postihy,“ podotkla.

Pro je i opozice. „Jsem velkým kritikem ministryně Maláčové, ale zpřísnění nároku na podporu v nezaměstnanosti logiku má,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Součástí inventury je také zvýšení existenčního a životního minima o 13 procent, které by přišlo na půl miliardy korun ročně.

Maláčová argumentuje tím, že obě dávky naposledy vzrostly o přibližně tři sta, respektive dvě stě korun za vlády Petra Nečase (ODS) v roce 2012.

Životní minimum pro samotného dospělého nyní činí 3400 korun, existenční 2200 korun. Maláčovou navrhovaný růst by znamenal, že u jednotlivce se měsíční životní minimum navýší o 450 korun, existenční o necelé tři stovky.

„V případě, že ministryně Maláčová předloží důkladnou revizi systému dávek, jsem připravena o růstu životního a existenčního minima jednat,“ uvedla šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video