Mládek: Obchod s Íránem je slabý, chceme ho zdesetinásobit | E15.cz

Mládek: Obchod s Íránem je slabý, chceme ho zdesetinásobit

ČTK
lie

Výše obchodní výměny mezi Českem a Íránem neodpovídá potenciálu, v krátké době by se měla zvýšit nejméně desetkrát. Po prvním zasedání česko-íránské společné komise pro hospodářskou spolupráci to prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Za devět měsíců letošního roku se český export do Íránu zvýšil o 46 procent na 1,1 miliardy korun. "Předpokládám, že ten nárůst bude daleko větší, až se podaří plně zprovoznit bankovní styk a vyřešit dohodu o ochraně investic a otázky pojištění," dodal Mládek, který se setkal s íránským ministrem hospodářství a financí Alí Tadžebníjáem.

Příležitostí pro české firmy je podle něj celá řada. Kromě tradičních odvětví ve kterých země v minulosti spolupracovaly, uvedl ochranu životního prostředí, čištění pitné a odpadní vody či dodávky vybavení do nemocnic.

Mládek doplnil, že text dohody o ochraně investic byl s Íránem dohodnut. Smlouva by mohla být podepsána v prvním čtvrtletí příštího roku a následně ratifikována. Česko je také připraveno podle Mládka podpořit vstup Íránu do Světové obchodní organizace (WTO).

Firmy oceňují Mládka za podporu exportu, chtějí zaměření na třetí země

České firmy mají zájem o vstup na íránský trh, snaží se tak mimo jiné nahradit výpadek kontraktů v Rusku, řekl již dříve ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. "Íránský trh měl mnoho a mnoho vstupních bariér, které perspektivně mohou zmizet a ten zájem firem je obrovský. Registrujeme už první úspěšné případy (exportu). České firmy, které s námi byly poprvé na veletrhu v zemi loni, už tam dnes dodávají," řekl. Agentura otevřela své zastoupení v Teheránu na začátku letošního roku.

Například firma Energo-Pro má kontrakt za 405 milionů korun na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin. Opavský výrobce důlních strojů Ostroj podepsal memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu za desítky milionů eur. Brněnský Zetor zase dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za zhruba 135 milionů korun.

Írán se dostal z ekonomické izolace letos v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program.

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Británie chce po brexitu utužit partnerství se státy Perského zálivu. Cílem je i vzdorovat Íránu

Autor: ČTK, lie
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!