Nabídka umožňující reorganizaci OKD od soukromých investorů nepřišla, tvrdí Babiš

OKD

OKD Zdroj: profimedia

Těžní věž již nefunkčního Dolu Michal v Ostravě - technická památka
OKD
OKD
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík odpovídal 2. listopadu v Ostravě novinářům na otázky po skončení setkání prezidenta Miloše Zemana se zástupci horníků a vedením OKD. Setkání se uskutečnilo v rámci třídenní návštěvy prezidenta ČR Moravskoslezského kraje.
Zhruba 3000 lidí se sešlo 17. září podle odhadu policie v Ostravě na hornické demonstraci nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. Několik desítek z nich vtrhlo do budovy bývalého ředitelství OKD na Prokešově náměstí, objekt ale sami opustili poté, co se na místě objevili policejní těžkooděnci.
16 Fotogalerie
ČTK

Soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku. Tvrdí to ministerstvo financí na základě dopisu, který státní společnosti Prisko zaslalo vedení těžební firmy.

OKD podle resortu připustilo, že jednou z variant by mohl být i konkurz společnosti. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že výběr investora nyní firma nechce komentovat.

 

MF, které vykonává v Prisku akcionářská práva, dnes uvedlo, že státní podnik obdržel od firmy nabídku, aby zvážil možnost podání nabídky na koupi OKD. Vláda přitom v únoru neschválila odkup firmy státním podnikem Diamo, ve kterém vykonává akcionářská práva ministerstvo průmyslu. Stát už loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun.

 

"Domníval jsem se, že nějaká fungující nabídka by od soukromých investorů přijít mohla, pokud ale OKD vyhodnotilo, že tu žádná taková nabídka není, předložení nabídky Priskem považuji za logické řešení," uvedl dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dodal, že jakmile budou známy základní parametry nabídky, bude předložen materiál k rozhodnutí vládě. Babiš dříve několikrát zopakoval, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil.

 

 

Vedení OKD obdrželo podle dřívějších informací při hledání strategického investora dvě finální nabídky. Podle informací ČTK podala nabídku na koupi OKD společnost EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský. Druhým zájemcem měl být podle Hospodářských novin zahraniční hedgeový fond. Insolvenční správce OKD Lee Louda ani mluvčí firmy Ivo Čelechovský nechtěli dříve jména možných zájemců komentovat.

 

"Vedení OKD vyvíjí maximální úsilí, aby zajistilo pokračování provozu a dlouhodobou stabilizaci těžařské firmy a současně věřitelům v rámci probíhajícího insolvenčního řízení umožnilo nejvyšší míru uspokojení jejich pohledávek," uvedl dnes Čelechovský. V tomto duchu podle něj firma připravuje reorganizační plán a činí kroky vedoucí k jeho úspěšnému uskutečnění.

 

 

"Informace týkající se konkrétní podoby restrukturalizace společnosti, včetně dopadů probíhajícího prodejního procesu, budou veřejně k dispozici v zákonné lhůtě prostřednictvím zveřejnění tohoto reorganizačního plánu společnosti v insolvenčním rejstříku," uvedl Čelechovský. Jednotlivé dílčí kroky proto nyní firma nechce komentovat. "To se týká i výběru strategického investora," dodal mluvčí.

 

Aby firmu převzal stát, prosazují odboráři. "V zásadě neřešíme, jestli to bude pod Diamem, nebo to bude pod Priskem. Podstatné je, aby to bylo pod státem. Dlouhodobě tvrdíme, že jedině pod státem to bude možné," řekl už dříve ČTK předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

 

OKD se dostala do insolvence loni. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí.

 

V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11.000 lidí. Na konci března firma zavře ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, který má kolem 1350 zaměstnanců. Část jich přejde do dolů na Karvinsko, asi 300 zaměstnanců bude pracovat na technické likvidaci dolů. Stovky dalších pracovníků firma propustí.