Národní muzeum navrhne stopku pro nejvýznamnější Čechy
Vláda bude jednat o návrhu, aby se panteon Národního muzea již nerozšiřoval o sochy dalších velikánů českých zemí. Naopak by se do něj mohla vrátit socha císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty.
Přehlídku osobností českých dějin v panteonu Národního muzea čeká největší změna od vzniku instituce. Vedení muzea totiž přichází s návrhem, aby se počet bust v panteonu už dále nerozšiřoval. Návrh již projednala rada Národního muzea. V dohledné době ho dostane na stůl vláda. „Přikláníme se k tomu, že bychom panteon uzavřeli rokem 1948. Otiskla by se v něm první republika a dál bychom panteon nerozšiřovali,“ řekl deníku E15 ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Nad postojem vlády je zatím otazník. Návrh ještě na papíře neviděl ani ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Pan ministr bude mít podklady k této problematice od Národního muzea během tohoto týdne. Teprve po jejich prostudování může říci svůj názor,“ sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.
Návrh vedení muzea vychází mimo jiné ze zkušenosti z posledních patnácti let, kdy se do instituce řítila celá řada nápadů, koho do panteonu ještě umístit. „Rádi bychom proto panteonu nastavili novou koncepci,“ dodal šéf muzea. V praxi by změna znamenala, že sochy doplněné za socialismu by se vrátily do depozitáře.
Podívejte se na situaci u Národního muzea. Dozvíte se například, jak bude vypadat nová fasáda
Dotklo by se to například busty Julia Fučíka. Návrh ovšem počítá také s tím, že by se do panteonu naopak navrátily sochy rakouského císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžbě- ty, známé jako Sissi. Byly odstraněny hned po vzniku Československa v roce 1918. „Chápeme důvody, proč je první republika dala pryč, ale myslíme, že čas už oponou trhl.
Nastala doba, kdy se v jedné místnosti snese už i Tomáš Garrigue Masaryk s Františkem Josefem I.,“ uvedl ředitel muzea Lukeš. Opodstatnění tomuto kroku dává mimo jiné fakt, že František Josef I. podpořil výstavbu Národního muzea velkými částkami.