Nečas: Evropský pakt je pro nás nyní naprosto nevyhovující | E15.cz

Nečas: Evropský pakt je pro nás nyní naprosto nevyhovující

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: CTK/Zbynek Stanislav

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Návrh paktu o rozpočtové kázni, o kterém bude dnes jednat summit Evropské unie, je v současné podobě pro Českou republiku naprosto nevyhovující. Při příjezdu do Bruselu to řekl český premiér Petr Nečas. Bez plnohodnotné účasti na summitech zemí používajících euro jako platidlo by jí totiž podle něj nic nepřinesl.

Účast na jednání summitů eurozóny pro své země důrazně prosazuje kromě českého premiéra i jeho polský kolega Donald Tusk nebo třeba švédští politici. Argumentují tím, že se na těchto summitech přijímají rozhodnutí ovlivňující nejen země eurozóny, ale celou EU.

Jenže právě tato věc zatím není dořešená. „Mám velmi vážné výhrady a je to pro mě v podstatě těžko akceptovatelné, aby země jako Česká republika podepisovaly podobný dokument, potenciálně přispívaly do půjček pro Mezinárodní měnový fond pro země eurozóny a byly v podstatě zvány symbolicky na takzvaná jednání,“ podotkl Nečas k současnému návrhu podoby textu, o němž teď evropští lídři jednají.

„Jestliže nás chtějí brát skutečně jako plnohodnotného partnera, chtějí abychom se k něčemu zavázali, chtějí abychom platili, tak potom za to musí být plnohodnotná účast u stolu při jednání eurozóny. Pokud nebude, tak je to pro mě velmi těžko akceptovatelné,“ dodal.

Nečas: Nejde nám o právo hlasovat, ale chceme být u toho

Plnohodnotnou účastí na summitech eurozóny ale český premiér nemyslí, aby Praha mohla i hlasovat. „Dokud nejsme členy eurozóny, tak samozřejmě nemůžeme hlasovat. Ale jde o to být u těch rozhodování a mít tyto informace,“ uvedl na vysvětlenou.

Poslední návrh paktu sice uvádí, že by země stojící mimo euro mohly být zvány, a to nejméně jednou ročně. Avšak stalo by se tak podle textu rovněž pouze tehdy, když k tomu bude vhodná příležitost. Státy eurozóny by se pak podle návrhu paktu měly scházet nejméně dvakrát ročně.

Česko trvá na limitu celkového zadlužení státu

Česko už také dříve uvedlo, že trvá na tom, aby bylo v textu fiskálního paktu jasně řečeno, že kromě nově navrženého stropu ročního strukturálního deficitu 0,5 procenta hrubého domácího produktu dále platí i Pakt stability a růstu. Tedy maxima pro schodek veřejných financí ve výši tří procent HDP a pro zadlužení státu 60 procent.

Tuto podmínku nyní překračuje celá řada zemí v čele s Řeckem, Itálií či Belgií. Za jejich překročení musí být podle českých představitelů rovněž stanoveny sankce.

„To, že to z tohoto dokumentu vypadlo, považujeme takřka za neuvěřitelné,“ poznamenal Nečas. Paradoxně to nebyly rozpočtové deficity, nýbrž celkový objem dluhů, co způsobilo současné potíže, podotkl.

Připravovaná rozpočtová dohoda bude platit pro země eurozóny. Ovšem ostatní státy se k ní mohou také připojit, přičemž jeho ustanovení pro ně začnou platit až s přijetím eura.

Premiér Nečas v této souvislosti zdůraznil, že podle něj eurozóna nyní prochází takovými dramatickými změnami, že by bylo správné uspořádat před případným českým vstupem do společné měnové unie referendum.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video