Němeček: Virus zika v Česku se potvrdil, přivezli ho dva turisté z Karibiku | E15.cz

Němeček: Virus zika v Česku se potvrdil, přivezli ho dva turisté z Karibiku

Šéf zdravotnictví Němeček na zákonu o neziskových nemocnicích trvá
Šéf zdravotnictví Němeček na zákonu o neziskových nemocnicích trvá
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

První dva případy výskytu viru zika v Česku se potvrdily u muže a ženy. Jde o turisty, kteří se vrátili z rizikových oblastí. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. Žena není těhotná, takže nehrozí riziko pro plod. Oba měli chřipkové příznaky, léčí se ambulantně. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zdůraznil, že nejde o šíření infekce v Česku.

Virus se spojuje s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Nákaza se zřejmě přenáší z matky na plod, možná i pohlavním stykem. Nemocné není nutno izolovat v bioboxech, pokud nemají komplikace, stačí jim léčba tlumící obtíže.

Osmapadesátiletý muž a devětačtyřicetiletá žena navštívili ambulanci pražské Nemocnice Na Bulovce. „Byli vyšetřeni a byl laboratorně potvrzen virus zika. Nicméně vzhledem k dobrému klinickému stavu nemocných bylo rozhodnuto o ambulantním léčení,“ řekl Němeček.

„Jde o zavlečené onemocnění z oněch oblastí, kam jsme nedoporučovali našim občanům cestovat,“ uvedl ministr. Připomněl, že tento virus je nebezpečný pouze v těhotenství. „Pokud nejste těhotnou ženou nebo neplánujete těhotenství, tak se v podstatě projevuje jako chřipka,“ doplnil.

Muži bude doporučeno, aby půl roku po onemocnění neměl nechráněný pohlavní styk. Dotaz bude vznesen i na to, zda jeho případná partnerka není těhotná. Po prodělané nemoci nebyly popsány žádné komplikace, u ženy tedy žádná další opatření po vyléčení nutná nebudou.

Bulovka eviduje podle primářky Hany Roháčové už více podezření na nákazu virem zika, testy ji potvrdily až u těchto dvou případů. Zájemců o testy přibývá, je víc i těch, kteří se radí o nebezpečích před cestou do rizikových zemí. Testy provádí národní referenční laboratoř v Ostravě, která má k dispozici potřebné vybavení.

Žádná speciální opatření

Vláda již dříve schválila, že v souvislosti s případným výskytem tohoto viru v Česku se nebudou přijímat žádná speciální opatření. Vzhledem k tomu, že se nepřenáší vzduchem jako chřipka, nebude se aktivovat český systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.

Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí, a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe. Brazílie již odhalila 1,5 milionu případů onemocnění. Skutečný počet nakažených je nepochybně mnohem vyšší, protože 80 procent infikovaných nemá žádné příznaky.

U novorozenců v Brazílii již bylo odhaleno 4690 případů mikrocefalie, tedy nedostatečného vývoje mozku, na kterou více než 40 dětí zemřelo. Před vypuknutím šíření nákazy virem zika se přitom ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.

Nedostatečná evidence

Profesor Pavel Calda z gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice ale v článku na webu Actualgyn uvedl, že prudký nárůst počtu případů mohl být částečně způsoben tím, že i dřív se takové děti rodily, nevedla se ale důkladná evidence. Naopak po zveřejnění hrozby se sleduje obvod hlavy u každého novorozence, nejsou přitom stanoveny parametry, jaké děti do postižené skupiny zařazovat.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku. Virus představuje problém hlavně u těhotných žen. Bylo zaznamenáno, že virus zastavuje růst mozku plodu. Lékaři ale upozorňují, že poškození mozku lidských plodů v souvislosti s virem zika nebyla dosud potvrzena klinickou studií.

Populární navzdory riziku

České ministerstvo zahraničí již v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Českým občanům v této oblasti úřady doporučily chránit se před bodnutím hmyzu a těhotné či ženy, které se chystají otěhotnět, by do zemí Latinské Ameriky vůbec neměly cestovat.

Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch sdělil, že ze zasažených zemí zůstává nadále Dominikánská republika jednou z nejpopulárnějších destinací. „Registrujeme pouze několik jednotlivých případů, kdy jsme těhotným ženám umožnili zdarma změnit destinaci. Podobně postupují i velké německé cestovní kanceláře,“ uvedl.

Nákaza virem zika se rozšířila do 28 zemí, nejvíce je v Brazílii
- Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné a nemusí být vůbec žádné. Může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. Podle lékařů je ovšem virus příčinou toho, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem.
- Ačkoli vědci přímou spojitost neurologické poruchy označované jako mikrocefalie s virem stoprocentně neprokázali, například v Brazílii již zemřelo několik dětí, které měly virus zika v krvi a jejichž mozek nebyl vyvinut.
- Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.
- Virus se poprvé objevil v roce 1947 v Ugandě. První člověk se jím nakazil v roce 1954 v Nigérii, poté se virus rozšířil do dalších afrických zemí, do severovýchodní Asie a na tichomořské ostrovy.
- Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Nyní WHO eviduje 28 zemí, kde se virus šíří, dovezenou nákazu z těchto zemí hlásí Austrálie, Kanada, některé státy USA, v Evropě pak Dánsko, Británie, Německo, Finsko, Švédsko, Španělsko či Nizozemsko. Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe. WHO už varovala, že s příchodem jara a léta by se měla Evropa začít připravovat na případnou ochranu obyvatel.
- Brazílie již odhalila 1,5 milionu případů onemocnění, přičemž skutečný počet nakažených je nepochybně mnohem vyšší: 80 procent infikovaných totiž nemá žádné příznaky.
- U novorozenců v Brazílii již bylo odhaleno 4690 případů mikrocefalie, tedy nedostatečného vývoje mozku, na kterou více než 40 dětí zemřelo. Před vypuknutím šíření nákazy virem zika se přitom ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.
- Virus je pojmenován podle stejnojmenného deštného pralesa v Ugandě: v gandštině, hlavním jazyce této africké rovníkové země, znamená „zika“ přerostlý.
- WHO zemím s větším výskytem viru doporučila, aby se jejich nemocnice připravily také na Guillain-Barrého syndrom, který se projevuje obrnou svalstva. WHO prý uznala, že počet případů tohoto syndromu se v některých zemích postižených virem zika zvýšil.
- Středoamerické a jihoamerické země varovaly ženy, aby kvůli viru zika raději odložily těhotenství. Těhotné ženy by se podle evropských a amerických úřadů rovněž měly vyhnout cestám do postižených oblastí.
- Brazílie proti viru zika nasadila i armádu. Vojáci vysvětlují lidem, jak se mají vyhnout komářímu štípnutí, popisují příznaky choroby a likvidují nejrůznější nádoby a kaluže, kde se drží stojatá voda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.