Neodstoupím, řekl olomoucký hejtman Rozbořil. Sobotka trvá na rezignaci | E15.cz

Neodstoupím, řekl olomoucký hejtman Rozbořil. Sobotka trvá na rezignaci

Hejtman Jiří Rozbořil
Hejtman Jiří Rozbořil
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který je v údajné korupční kauze obviněn z podplácení, zatím nerezignuje. Rozbořil dnes novinářům řekl, že s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost. Podle něj je to nedorozumění. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka trvá na jeho odchodu.

O svém dalším setrvání v čele krajského úřadu i kandidátky ČSSD pro příští krajské volby bude jednat se spolustraníky a předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Mluvit bude i se zástupci KSČM, s níž ČSSD v kraji vládne. Policie obvinila Rozbořila a další tři lidi, mezi nimiž jsou dva policejní důstojníci. Obviněným hrozí až deset let vězení. Tři z nich poslala do vazby, na svobodě zůstane jen hejtman.

„Tato kauza nemá v historii Olomouckého kraje svým rozsahem obdoby,“ uvedl Rozbořil, jehož policie vyslýchala od úterního rána. Hejtman tvrdí, že nikdy od nikoho nepožadoval informace nad rámec kompetencí hejtmana.

„Informace, které by se mohly charakterizovat jako nestandardní, jsem nikdy nepožadoval a žádný úplatek jsem nikdy nenabízel. Z mého pohledu jsem byl pouze ve špatný čas na nesprávném místě,“ zdůraznil. Tvrdí, že není klíčovou osobou kauzy. „Celou kauzou se cítím osobně poškozen,“ řekl.

Premiér na rezignaci trvá

Premiér Sobotka (ČSSD) očekává, že pokud se potvrdí obvinění z korupce, tak Rozbořil rezignuje na veřejné a stranické funkce. Rozbořil novinářům řekl, že o svém případu chce osobně informovat Sobotku.

Sobotka ovšem po tomto hejtmanově oznámení novinářům v Bruselu svůj postoj zopakoval. „Platí můj názor, že pan hejtman Rozbořil by měl rezignovat na své veřejné funkce, měl by rezignovat eventuálně na své stranické funkce a měl by se věnovat své obhajobě,“ uvedl. „Já jsem připraven se přirozeně s panem Rozbořilem sejít, určitě si chci poslechnout jeho názor, ale nemůže to změnit můj postoj k této věci,“ dodal premiér.

Jednání v kraji

Dnešnímu vyjádření Sobotky prý hejtman rozumí, protože v podobných případech je to standardní postup uvnitř ČSSD. „Nicméně já bych rád celou záležitost projednal na krajském výkonném výboru (ČSSD), s celou situací bych rád seznámil zastupitele za sociální demokracii a v neposlední řadě i koaličního partnera. Následně požádám pana předsedu Sobotku o osobní setkání, kde bych mu rád některé okolnosti vysvětlil,“ řekl Rozbořil.

Po jednáních se podle hejtmana rozhodne o jeho dalším setrvání ve funkcích a v čele krajské kandidátky ČSSD. „Pokud nebudu cítit podporu krajského výkonného výboru a členů strany v rámci kraje, tak nemá smysl ani jet za premiérem a předsedou strany Sobotkou. Určitě se k tomu postavím čelem,“ dodal.

Podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka bude o jeho pozici jednat krajské vedení strany na zasedání nejpozději do pondělí. Rozbořil by měl straníkům vysvětlit svůj postoj. „Pro sociální demokracii to není dobrá pozice, byť pan hejtman tvrdí, že je jeho osoba v případu velmi marginální. Nicméně to neznamená, že to nepoškozuje sociální demokracii, že to není velký malér,“ uvedl Zemánek.

Naznačil, že s podporou to hejtman bude mít velmi těžké, neboť trendem strany je ochrana před dalším poškozováním jejího jména. „Obávám se, že ta situace tak graduje v jeho neprospěch, že to nepoškození jména ČSSD bude v dané chvíli více preferováno než jeho podržení ve funkci,“ doplnil Zemánek.

Pro ČSSD je situace o to horší, že Rozbořil se měl stát lídrem strany pro příští krajské volby. „Rozbořil byl dosud výraznou tváří a byl úspěšný hejtman, nebude úplně jednoduché jej v případě, že ta situace pro něj nedopadne dobře, nahradit,“ řekl Zemánek.

Obvinění z podplácení

Rozbořil čelí obvinění z podplácení, dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich i pro přijetí úplatku. Čtvrtý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě. Další tři obvinění jsou ve vazbě. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.

Rozbořil je v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, jímž proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Podle serveru Neovlivní.cz Rozbořil s Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Lazcích.

Podle informací Neovlivní.cz, které vycházejí z policejních odposlechů, Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek výměnou za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt. Kadlec údajně na nabídku kývl.

Bez komentáře

Rozbořil dnes tyto informace kvůli policejnímu vyšetřování nechtěl komentovat. „Můžu ale zopakovat, že se cítím být nevinen a žádný úplatek jsem nenabízel,“ řekl. Kadlece prý zná z jednání bezpečnostní rady kraje.

„Tam jsme se viděli víceméně poprvé a od té doby jsme se potkali možná třikrát či čtyřikrát. Vykáme si a rozhodně nejsme žádní přátelé nebo v takové vztahu, abychom si předávali informace eventuálně se bavili o nějakých finančních a jiných věcech,“ uvedl. Připustil ale, že se s Kadlecem sešel. Obsah jednání nezveřejnil.

Nejlepší světové závody

Rozbořil přiznal, že zná majitele firmy, která jezdecký areál Lazce provozuje. „K jezdeckému areálu mám vztah dobrý. Jednak proto, že jsem ten projekt vymyslel a jednak proto, že byl zdárně postaven a rozběhnut. Momentálně se tam pořádají ty nejlepší světové závody v parkurovém skákání,“ řekl Rozbořil, podle nšějž byl díky tomuto areálu zachován provoz střední zemědělské školy v Olomouci.

Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavla Hantáka pracovali detektivové zjistili, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

V úterý zahájili detektivové akci Vidkun, provedli řadu domovních prohlídek a postupně zadrželi či předvedli několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Jen v jeho bytě v Olomouci strávili více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video