Miloš Vystrčil: Na Tchaj-wan pojedu | e15.cz

Nepočítejme groše, dbejme na hodnoty, hlásí Vystrčil. Šéf Senátu potvrdil cestu na Tchaj-wan

Na Tchaj-wan se chystá i Jiří Drahoš
Na Tchaj-wan se chystá i Jiří Drahoš
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navštíví od 30. srpna do 5. září Tchaj-wan. Počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem a výzkumných institucí kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní a vědecké spolupráce. Prezident Miloš Zeman uvedl, že Vystrčilovi cestu nedoporučil, stejný postoj podle něj mají i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Misi na Tchaj-wan plánoval už Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS).

K cestě podle Vystrčila vedla potřeba dát v souladu s polistopadovým vývojem přednost hodnotám a principům, na nichž je Česká republika založena, před krátkodobými ekonomickými zájmy. „Buď budeme držet své principy a své hodnoty, anebo budeme počítat groše. Přikláním se k tomu, abychom přestali počítat groše, protože jednou bychom mohli zjistit, že už vůbec žádné nemáme,“ uvedl.

Senát podle Vystrčila zůstal jedinou institucí, která vůči Číně hájí českou suverenitu, svébytnost a sebevědomí českého národa. „Čínská lidová republika je přesvědčena, že má právo nám říkat, co máme dělat a jak to máme dělat,“ uvedl předseda Senátu. Podle něj Čína bere Česko jako bránu do Evropy, nikoli jako rovnoprávného partnera.

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí,“ zprostředkoval Zemanovo vyjádření jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Předseda Senátu je druhý nejvyšší ústavní činitel, takže je to jeho rozhodnutí, je to na něm, jaký dopad to může mít na naše ekonomické zájmy,“ řekl dnes novinářům v Hradci Králové Babiš. Podle něj je špatně, pokud se politické rozpory v rámci Česka přenášejí na vztahy k jiným zemím.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček novinářům řekl, že ho rozhodnutí předsedy Senátu nepřekvapilo, respektuje ho. Je přesvědčen, že motivem Vystrčila k cestě na Tchaj-wan je „rozmíška s čínským velvyslancem“, což je podle něj „možná trošku málo“. Prý nedostal odpověď, co konkrétně nového cesta předsedy Senátu do česko-tchajwanských vztahů přinese.

Vystrčilovu cestu naopak podpořili místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09) či předseda ODS a místopředseda Sněmovny Petr Fiala. „Jsme suverénní, svobodná země. Žádná ambasáda nesmí předsedovi Senátu přikazovat, co má/nemá dělat, kam smí/nesmí cestovat,“ napsal na twitteru.

Vystrčil počítá s tím, že by k cestě využil vládní letadlo tak jako při jiných zahraničních misích. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes řekl, že žádosti o poskytnutí letadla vyhoví, zatím ji ale nedostal.

Po Vystrčilovi se na Tchaj-wan chystá i předseda školského výboru Senátu Jiří Drahoš (z klubu STAN). Do země zamíří v říjnu, doprovodí ho vědci z Akademie věd a vysokých škol.

Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. Česko, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Čínské velvyslanectví Kuberu před cestou na Tchaj-wan varovalo. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a Vondráčkem na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví.

Nyní čínská ambasáda kritizuje i Vystrčilův plán. Cesta by podle ní znamenala otevřenou podporu separatistických sil, což by byl významný zákrok do čínské suverenity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video