Obrana chce za 427 milionů vylepšit gripeny, aby trefovaly pozemní cíle
„Předmětem veřejné zakázky je pořízení schopnosti 'Air to Ground' pro letouny JAS-39 Gripen, tedy schopnosti působení proti pozemním cílům,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Medek. V současné době podle něj stroje mohou zasahovat za všech podmínek pouze proti vzdušným cílům. Proti pozemním cílům mohou nasadit jen letecký kanon v případě, že cíl pilot vidí.
Díky vylepšení se podle Medka zvýší možnost nasazení strojů do společných vzdušných operací NATO. Novou technologií by gripeny měly být vybaveny do roku 2018.
Česká armáda má ve výzbroji 14 gripenů, které si od výrobce, společnosti Saab, pronajímá. Nahradily dosluhující sovětské letouny MiG-21. O jejich desetiletém pronájmu za téměř 20 miliard korun vláda rozhodla v roce 2004. Další zhruba miliardu pak stála výzbroj.
Český vzdušný prostor začalo šest prvních švédských strojů střežit v červenci 2005. Do konce srpna téhož roku dodali Švédové i zbylých osm gripenů. Loni vláda schválila prodloužení pronájmu do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy korun.
Offsetový program v souvislosti s pronájmem gripenů přinesl od roku 2004 Česku 31,6 miliardy korun. Jejich pořízení ale provázely i kontroverze a podezření z korupce.
S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Pražské vrchní státní zastupitelství loni rozhodlo o tom, že v kauze nakonec nikdo stíhán nebude, a případ definitivně odložilo. Podle úřadu nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit stíhání konkrétní osoby.