Odložit placení nájmů podle zákona se rozhodlo jen 56 lidí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Odložit placení nájmů podle zákona se v celém Česku rozhodlo jen 56 lidí. Lidé radši stát obešli

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Radši se dohodněme sami a netahejme do toho stát, znělo nepochybně v posledních měsících napříč všemi sektory. Příkladem je situace v bydlení, což nyní přiznává sám stát. Přestože se do problému s placením nájemného dostaly podle odhadů tisíce domácností, pomoci státu využila jen malá část.

Během nouzového stavu se vláda i opozice obávala toho, že lidé skončí na dlažbě a firmy přijdou o své provozovny. Zákonodárci zavedli cenové moratorium na nájemné z bytů, lidé a firmy dostali možnost odkladu splátek nájemného, před měsícem se zavedly také příspěvky státu na nájmy.

Zájem jen desítek lidí

Konkrétně o odklad splátek nájmů velký zájem ale není. K tomuto týdnu o něj požádalo podle Úřadu práce jen 56 lidí, program přitom skončí už za pár dní. Lidé si mohou podle zákona odložit splátky nájmů v období od počátku nouzového stavu, tedy asi poloviny března, do konce července. „K tomu musí doložit potvrzení, že prodlení s úhradou nájemného nastalo z prokazatelných důvodů spojených s dopady epidemie koranaviru,“ upozorňuje mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Dlužnou částku musejí lidé majitelům bytů splatit už do konce roku, což představuje podle odborníků největší překážku.

Firmy z programů COVID podle ČNB čerpaly 13 mld. korun

Ministerstvo pro místní rozvoj, které program zastřešuje, to nevnímá jako neúspěch, přestože samo odhaduje, že se do problémů s placením nájemného dostalo až sedm tisíc domácností. „V naší zemi zafungovala mezi pronajímateli velká vlna solidarity. Pronajímatelé i nájemci si vzájemně vyšli vstříc, a to, že zákon využilo tak málo lidí, dokazuje, že zákon pomohl skutečně těm nejpotřebnějším,“ řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček, podle kterého mnoho lidí využilo také sociální dávky, ošetřovné a jinou podporu. Podstatně větší zájem byl například také odklad splátek úvěrů a hypoték, čehož využilo podle České bankovní asociace zatím zhruba 350 tisíc lidí.

Ústavní stížnost

Odklad nájmů kritizovali při jeho dubnovém projednávání především developeři a zástupci majitelů bytů. Část opozičních senátorů dokonce podala k Ústavnímu soudu stížnost, že opatření porušuje vlastnická práva majitelů.

„Od začátku tvrdíme, že stát zbytečně vstupoval do smluvního vztahu mezi nájemcem a pronajímatelem. Padesát šest žadatelů z celé republiky jen potvrzuje, že pronajímatelé a nájemci společně našli cestu, jak případné problémy řešit individuálně dohodou,“ uvedl Milan Krček z Občanského sdružení majitelů domů. „Nízký zájem o odklad splatnosti nájemného nás nepřekvapil. Nájemci upřednostnili vzájemnou dohodu,“ řekl mluvčí developera Central Group Radek Ježdík.

Vláda přesunula miliardy na Antivirus. Víc peněz půjde i do zdravotnictví a na kyberbezpečnost

Podnikatelé mají nový program

Možnost odložit placení nájmů do konce června dostali i podnikatelé, ministerstvo průmyslu a obchodu však neeviduje počet těch, kteří programu využili. Předpokládá se, že podnikatelé spíše čekali na program Covid nájemné, který funguje od konce června a ministerstvo do něj vložilo pět miliard korun. V rámci programu se na nájmu provozovny podílí z poloviny stát, ze třiceti procent pronajímatel a zbývající pětinou podnikatel.

Žádost zatím podalo 7712 podnikatelů v celkovém objemu více než jedné miliardy korun. „Více než dva tisíce žádostí již bylo schváleno. Podpora v objemu přes 250 milionů korun se již dostala ke svým adresátům,“ sdělil mluvčí rezortu David Hluštík. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) při spuštění programu uvedl, že očekává, že jej využije až 150 tisíc podnikatelů.

Kvůli koronaviru bude vláda měnit zákony. Chce více pravomocí a nákupy bez tendrů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!