Policie: Kriminalita je nejnižší za deset let, objasněnost naopak nejvyšší | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Policie: Kriminalita je nejnižší za deset let, objasněnost naopak nejvyšší

Policie: Kriminalita je nejnižší za deset let, objasněnost naopak nejvyšší
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, E15

ČTK

V Česku se loni meziročně snížila kriminalita o 11,3 procenta na 288 660 trestných činů. Objasněnost případů vzrostla o pět procent na 49 procent. Kriminalisté zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za zhruba osm miliard korun. Informovalo o tom vedení tuzemské policie.

Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Zdeňka Laubeho poprvé za deset let klesl počet vyšetřovaných trestných činů pod 300 tisíc. Zároveň bylo objasněno nejvíc trestných činů za deset let. Kriminalita podle něj klesla ve všech krajích. Nejvíc dlouhodobě zatěžuje Prahu, Středočeský a Moravskoslezský kraj.

Počet vražd se snížil na 160 z předloňských 182. Z těchto nejvážnějších zločinu se z loňského roku zatím policistům nepodařilo objasnit 23 vražd.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se situace zlepšila hlavně díky ekonomické a personální stabilizaci policie. Ve sboru bylo na začátku letošního roku zhruba 39 500 policistů, v roce 2010 měla policie 45 tisíc členů. Vývoj kriminality byl podle Tuhého podobný jako loni.

Zvýšit stavy o čtyři tisíce

V příštích třech letech by policejní prezident chtěl zvýšit stavy o čtyři tisíce lidí, chce také s ministrem vnitra Milanem Chovancem jednat o zvýšení rozpočtu policie, který letos činí zhruba 29 miliard korun. Důvodem jsou zvýšené bezpečnostní hrozby a neočekávané mimořádné náklady jako v případu výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. „Trestná činnost je sofistikovanější, kriminální prostředí je modernější,“ uvedl jeden z důvodů Tuhý.

Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo přes 209 tisíc. Jejich počet meziročně klesl o 35 740, nejvíc se snížil počet krádeží a vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo 30 731 a násilných činů 16 949.

Policie loni stíhala přes 114 600 lidí, což je zhruba o tři tisíce meziročně méně. Podle Laubeho více než polovinu stíhaných tvořili recidivisté, kteří se zaměřují hlavně na majetkovou trestnou činnost.

Letos se chce policie zaměřit na nové hrozby, které představují hlavně internetová kriminalita a terorismus. Chce také pokračovat v boji proti drogám a diváckému násilí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!