Policie řeší zvláštní Bémův tendr za 540 milionů

Podrobnosti většiny kauz, spojovaných s Bémem, ale vypluly na povrch až poté, co na podzim 2010 magistrát opustil a začal působit jako řadový poslanec. O čtyři roky dříve, po prvním volebním období v čele magistrátu, přitom Bémova politická hvězda stoupala. Komunální volby v říjnu 2006 jím vedená ODS v hlavním městě drtivě vyhrála a ovládla magistrát sama. Do té doby koaliční sociální demokraté ale přesto obsadili řadu míst například v městských firmách.

Podrobnosti většiny kauz, spojovaných s Bémem, ale vypluly na povrch až poté, co na podzim 2010 magistrát opustil a začal působit jako řadový poslanec. O čtyři roky dříve, po prvním volebním období v čele magistrátu, přitom Bémova politická hvězda stoupala. Komunální volby v říjnu 2006 jím vedená ODS v hlavním městě drtivě vyhrála a ovládla magistrát sama. Do té doby koaliční sociální demokraté ale přesto obsadili řadu míst například v městských firmách. Zdroj: E15

Protikorupční policie vyšetřuje smlouvu týkající se ekonomického systému, kterou těsně před komunálními volbami v roce 2010 uzavřelo tehdejší vedení Prahy v čele s primátorem Pavlem Bémem. Jde o zakázku za 540 milionů korun bez DPH, kterou bez výběrového řízení získala firma Gordic.

Vyplývá to z dopisu, který v březnu zaslala policie magistrátu. Policie řeší i další problematické smlouvy v Praze, v souvislosti s kauzou opencard, miliardovými tendry na svoz odpadu nebo financováním tunelového komplexu Blanka.

V případě smluv s Gordic se detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zabývají podezřením z porušení pravidel hospodářské soutěže, porušením povinnosti při správě cizího majetku a zneužitím pravomoci úřední osoby.

Gordic zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města. Spolupráce trvá zhruba 20 let. V roce 2010 město pod vedením radních za ODS smlouvu prodloužilo. Firma získala tříletou zakázku v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy byla jedinou oslovenou.

Firma se brání

„Veškeré smluvní vztahy byly uzavírány naprosto transparentním způsobem a v souladu s danou legislativou,“ uvedla už dřív společnost. Kolik město za ekonomický systém dohromady zaplatilo, není zcela zřejmé. Gordic tvrdí, že jde o částku přes miliardu korun. Už dřív ale zaznělo, že může jít až o 2,5 miliardy. To ale firma odmítá.

Za stejný postup při výběru dodavatele čelí současní radní v čele s primátorem Tomášek Hudečkem trestnímu stíhání v kauze opencard. Policie nedávno podala návrh na jejich obžalobu. Radní za TOP 09 se ale hájí tím, že pouze řešili situaci, kterou způsobilo někdejší vedení Prahy.

Monopol na radnici

Podobně se pokouší vypořádat s problémy, které vyplývají z údajně nevýhodně nastavených smluv s Gordic. Firma je zhruba dvacet let jediným vlastníkem autorských práv k ekonomickému systému. Praha se chce ze smluvních vztahů vymanit. Zvažuje vypsání otevřené soutěže, z níž by měl vzejít zcela nový provozovatel ekonomického systému. Firma Gordic spravuje pro Prahu kromě účetnictví i pohledávky, smlouvy, objednávky, ale také výplatu sociálních dávek a řadu dalších klíčových služeb v oblasti financí.