Policie zablokovala majetek afrického obchodníka, byl možná pořízen z korupce

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek Zdroj: David Malík

Bojovníci Boko Haram často unášejí ženy a dívky, které pak musí sloužit jako sexuální otrokyně nebo sebevražedné atentátnice
Čadské jednotky vyrážejí do boje proti Boko Haram
velitel Boko Haram, Abubakar Shekau
Lidé v Nigérii demonstrovali za návrat školaček unesených teroristy z Boko Haram
Lídr islamistů Boko Haram popírá příměří s vládou
19 Fotogalerie
ČTK

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zablokovali pražské nemovitosti třiačtyřicetiletého byznysmena z Nigeru Himy Aboubakara, kterého v Nigérii vyšetřují kvůli předraženým nákupům zbraní pro armádu.

Plombu na tři byty, které si podnikatel loni koupil v Praze Libni za zhruba 50 milionů korun, dali na žádost Nugérie kvůli podezření, že byly zaplaceny penězi pocházejícími z korupce. Informoval o tom server Seznam Zprávy.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej nechtěl pro server případ komentovat.

Kvůli zablokování majetku v katastru nemůže Aboubakar své nemovitosti v komplexu Dock prodat ani převést na někoho jiného. Server doplnil, že podle obvyklého scénáře z podobných případů nechá policie byty zaplombované do doby, než Nigérie kauzu uzavře.

Aboubakar je výkonným ředitelem společnosti Societe D'Equipments Internationaux (SEI), která obchoduje se zbraněmi. Hlavním klientem SEI je armáda Nigérie, která přes sedm let vede válku s islamistickými teroristy z hnutí Boko Haram. Začátkem loňského roku se podle Seznamu ukázalo, že část peněz od Nigérie odešla na účty soukromých firem, ale armádní materiál za ně dodán nebyl.

Mezi obviněnými skončili bývalý ministr obrany nebo poradce nigerijského prezidenta pro bezpečnost, nigerijská prezidentská kancelář loni v březnu uvedla, že výbor pro audit ustavený nigerijským prezidentem vydal doporučení, aby Aboubakara začala vyšetřovat nigerijská protikorupční jednotka. Loni v červnu, kdy o vyšetřování referovala tisková agentura AFP, nicméně Aboubakar nebyl mezi obviněnými.

Podívejte se na nebezpečné islamisty z Boko Haram:

Nigérie podle závěrů prezidentské komise vyčlenila v letech 2007 až 2015 na výdaje na obranu 2,1 miliardy dolarů (53,5 miliardy korun). Z toho 930,5 milionu dolarů (23,7 miliardy korun) dalo nigerijské letectvo firmě SEI.

Dohromady s ní mezi lednem 2014 a únorem 2015 uzavřelo deset kontraktů. Podle auditu byl jeden z nich, nákup dvou použitých helikoptér za téměř 137 milionů dolarů, značně předražený. Dodané stroje nebyly schopné letu, nová helikoptéra stejného typu přitom stojí 30 milionů dolarů.