Poslanci odmítají dražší teplo pro domácnosti | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Poslanci kritizují návrh na zrušení daňového osvobození zemního plynu

Pavel Otto

Pavel Otto

Daňové osvobození zemního plynu pro výrobu tepla v domovních kotelnách by mohlo platit i nadále. Změnu ve vládním daňovém balíčku doporučil rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Hlavně opoziční zákonodárci návrh ministerstva životního prostředí už dříve kritizovali. Odhaduje se, že by zdražil teplo a tedy celkové náklady na bydlení čtyři sta tisícům domácností.

„Pokud by bylo osvobození od energetické daně zrušeno, pocítily by to také domovy důchodců a dětské domovy,“ přidala další argument šéfka výboru Miloslava Vostrá (KSČM), která pozměňovací návrh prosadila. Podporu získala i mezi zákonodárci z koaliční ČSSD.

Podle všeho se zdá, že ANO nemá se svými 78 poslanci na prosazení předlohy dostatek hlasů. Proti jsou také Piráti nebo SPD Tomia Okamury.

Cigarety čeká největší zdražení za dvacet let

„Chci o tomto návrhu ještě jednat na našem poslaneckém klubu,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová s tím, že si vyžádá stanovisko šéfa rezortu životního prostředí Richarda Brabce (oba ANO). 

Vláda dosud uváděla, že zrušením daňové výjimky chce srovnat podmínky pro domovní kotelny a velké dodavatele tepla, kteří si musejí kupovat emisní povolenky.

Výbor doporučil i další úpravy daňového balíčku u vyššího zdanění hazardu. Zástupci loterijních a sázkařských firem i provozovatelé kasin kritizují záměr Schillerové zdanit čisté výhry nad 100 tisíc korun. Výbor sněmovně doporučil, aby limit zvedla na jeden milion.

Sněmovna odmítla senátní úpravy daňového balíčku

Prošel také návrh Romana Onderky (ČSSD) a Jiřího Dolejše (KSČM), který zvyšuje sazbu daně z živých her z nynějších 35 na 38 procent. U loterií či kurzových sázek chtějí naopak sazby ponechat na nynější 23procentní úrovni.

To napadají majitelé kasin. Zatímco hernám v posledních letech tržby klesají, což se podepisuje i na propadu daňového inkasa, loterijním společnostem naopak stoupají.

EET se rozšíří na další odbory. Změny čekají i daň z přidané hodnoty

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!