Praha bude inovační laboratoří na soběstačné město | e15.cz

Praha bude inovační laboratoří na soběstačné město

Praha
Praha
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Olivier Bruchez via Flickr

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha bude mít díky vítězství v mezinárodní soutěži možnost spolupracovat s nejvýznamnějšími hráči v oblasti městských inovací. Projekt Morgenstadt: City Lab, který koordinuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), napomůže hlavnímu městu stát se technologicky vyspělým a inovativním centrem. Dlouhodobý projekt oficiálně odstartuje tuto středu.

Představte si příjemné moderní město s energeticky pasivními domy. Dopravu řídí moderní technologie, které v reálném čase reagují na vytíženost jednotlivých ulic. Právě to by mělo být jedno z chytrých řešení projektu, který bude oficiálně spuštěn ve středu.

Mezi účastníky zahajovací konference budou radní hl. m. Prahy, rektor ČVUT Petr Konvalinka nebo zástupci ministerstva životního prostředí a ministerstva pro místní rozvoj.

„Němečtí odborníci vědecko-výzkumné organizace Fraunhofer začnou v nejbližších dnech posuzovat 80 kritérií v oblasti pražské dopravy, energetické efektivity, chytré správy města, dopravní a technické infrastruktury, bezpečnosti nebo odolnosti proti živelným katastrofám,“ uvedla Ivana Radová z IPR.

Plán na komplexní rozvoj

Za dva měsíce přijede tým expertů do Prahy a bude pokračovat v analýze přímo na Magistrátu hl. m. Prahy, v IPR a dalších městských institucích. Na základě této komplexní analýzy pak pomohou Praze připravit plán, aby se rozvíjela udržitelně – nejen ekonomicky, ale i ekologicky, společensky a dopravně.

Praha se tak stane inovační laboratoří, kde se propojí zkušenosti z nejvyspělejších metropolí a spolu s know-how soukromých firem a výzkumného institutu Fraunhofer dojde k vytvoření unikátní analýzy Prahy.

Odborníci Fraunhoferu totiž od roku 2012 zkoumali úspěšná řešení v Berlíně, Kodani nebo New Yorku. Z toho vzešel model udržitelného a soběstačného města, jež bude implementován v Praze.

Propojení firem, výzkumu i státu

Výjimečné propojení soukromých firem, výzkumných organizací a veřejné sféry je příslibem, že navržené projekty budou realizovány.

Mezi členy sítě Morgenstadt patří 15 světových metropolí, 25 firem a 10 výzkumných institutů, které se intenzivně snaží vyvinout takové technologie a strategie, které umožní efektivnější fungování měst.

Právě v městech bude do roku 2030 žít na pět miliard lidí, tedy na 60 procent veškeré populace. Už dnes přitom města představují až 80 procent celosvětové spotřeby energie a podobný podíl mají v emisích skleníkových plynů.

Je tedy nezbytné jejich fungování zefektivnit tak, aby byly udržitelné nejen z ekologického hlediska. Města v budoucnosti budou čelit obrovským výzvám i při hospodaření s energií, zajištění účinných dopravních nebo informačních systémů.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery