Praha bude inovační laboratoří na soběstačné město

Představte si příjemné moderní město s energeticky pasivními domy. Dopravu řídí moderní technologie, které v reálném čase reagují na vytíženost jednotlivých ulic. Právě to by mělo být jedno z chytrých řešení projektu, který bude oficiálně spuštěn ve středu.
Mezi účastníky zahajovací konference budou radní hl. m. Prahy, rektor ČVUT Petr Konvalinka nebo zástupci ministerstva životního prostředí a ministerstva pro místní rozvoj.
„Němečtí odborníci vědecko-výzkumné organizace Fraunhofer začnou v nejbližších dnech posuzovat 80 kritérií v oblasti pražské dopravy, energetické efektivity, chytré správy města, dopravní a technické infrastruktury, bezpečnosti nebo odolnosti proti živelným katastrofám,“ uvedla Ivana Radová z IPR.
Plán na komplexní rozvoj
Za dva měsíce přijede tým expertů do Prahy a bude pokračovat v analýze přímo na Magistrátu hl. m. Prahy, v IPR a dalších městských institucích. Na základě této komplexní analýzy pak pomohou Praze připravit plán, aby se rozvíjela udržitelně – nejen ekonomicky, ale i ekologicky, společensky a dopravně.
Praha se tak stane inovační laboratoří, kde se propojí zkušenosti z nejvyspělejších metropolí a spolu s know-how soukromých firem a výzkumného institutu Fraunhofer dojde k vytvoření unikátní analýzy Prahy.
Odborníci Fraunhoferu totiž od roku 2012 zkoumali úspěšná řešení v Berlíně, Kodani nebo New Yorku. Z toho vzešel model udržitelného a soběstačného města, jež bude implementován v Praze.
Propojení firem, výzkumu i státu
Výjimečné propojení soukromých firem, výzkumných organizací a veřejné sféry je příslibem, že navržené projekty budou realizovány.
Mezi členy sítě Morgenstadt patří 15 světových metropolí, 25 firem a 10 výzkumných institutů, které se intenzivně snaží vyvinout takové technologie a strategie, které umožní efektivnější fungování měst.
Právě v městech bude do roku 2030 žít na pět miliard lidí, tedy na 60 procent veškeré populace. Už dnes přitom města představují až 80 procent celosvětové spotřeby energie a podobný podíl mají v emisích skleníkových plynů.
Je tedy nezbytné jejich fungování zefektivnit tak, aby byly udržitelné nejen z ekologického hlediska. Města v budoucnosti budou čelit obrovským výzvám i při hospodaření s energií, zajištění účinných dopravních nebo informačních systémů.