Pražské povstání vypuklo před 75 lety | E15.cz

Pražské povstání vypuklo před 75 lety

var, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

„Je právě sechs hodin,“ tak v 5. května 1945 zahájil hlasatel Zdeněk Mančal vysílání Českého rozhlasu a zároveň inicioval Pražské povstání. Dnes si Praha připomíná 75 let od Pražského povstání. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se tradiční vzpomínkové události konat nebudou nebo pouze velmi omezeně. Nabízí se tak mnoho pořadů ve vysílání Českého rozhlasu nebo České televize. Ve svatovítské katedrále se bude konat mše, na kterou udělila vláda výjimku a může se jí účastnit více než 15 osob.

Pražským povstáním vyvrcholil odboj proti německým okupantům, který vypukl spontánně 1. května 1945 v Přerově. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovali i rychlejší zásah Rudé armády. Velitel povstání generál Karel Kutlvašr za to byl po komunistickém puči „oceněn“ doživotním vězením, perzekuováni byli i další představitelé povstalců. V Pražském povstání padlo podle údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.

Připomínky 75. výročí v Praze

Český rozhlas připomene výročí Pražského povstání a bojů o rozhlas speciálním vysíláním Přinese například rekonstrukci vysílání klíčové hodiny bitvy o rozhlas. V květnu 1945 padlo právě během bojů o Český rozhlas 170 lidí.

Po poledni rozhlas odvysílá projevy předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO), pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), slovenského velvyslance Petera Weisse a ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala. Od 17:05 bude hostem rádia prezident Miloš Zeman. Tradiční položení smutečních věnců se bude konat dopoledne bez obřadu kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil položil kytici u budovy Českého rozhlasu. Odpoledne uctí památku všech, kteří položili životy v boji proti nacismu, dopoledne u vazební věznice v Praze na Pankráci. Na oběti povstání se bude vzpomínat i u pomníku na mostě Barikádníků nebo u Staroměstské radnice.

Ve svatovítské katedrále začne mše v 18:00, liturgie za mír u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války a za oběti covidu-19 se bude sloužit v uzavřené katedrále bez účasti veřejnosti. Vláda pro tuto bohoslužbu udělila výjimku, zúčastnit se jí může 60 lidí. Bohoslužby se v Česku mohou konat zatím v počtu do 15 osob. Mše se zúčastní i prezident Miloš Zeman, který pozvání dostal od kardinála Duky.

Autor: var, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video