Předsednictvo je proti Sobotkovi, v grémiu má ale šéf strany převahu | E15.cz

Předsednictvo je proti Sobotkovi, v grémiu má ale šéf strany převahu

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
I když dnes předsednictvo ČSSD vyzvalo šéfa strany Bohuslava Sobotku k rezignaci, ze jmenného záznamu hlasování vyplývá, že přinejmenším v grémiu, tedy nejužším vedení strany, má Sobotka stále nadpoloviční podporu. Zatímco celkově hlasování skončilo 20 ku 13, mezi členy grémia byl poměr pět ku třem.

Proti tomu, aby Sobotka odešel, se ze členů grémia vedle předsedy ČSSD postavili místopředsedové Lubomír Zaorálek a Martin Starec, místopředsedkyně Alena Gajdůšková a šéf senátorů ČSSD Petr Vícha. Rezignaci předsedy naopak podpořili statutární místopředseda Michal Hašek, místopředsedové Zdeněk Škromach a Milan Chovanec.

Někdejší šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc nyní členem grémia není. Pokud se ale v úterý znovu stane předsedou poslaneckého klubu, doplní počet členů nejužšího vedení sociální demokracie na devět. Poměr, vzato dle dnešního hlasování a postoje Tejce, by pak v grémiu byl pět ku čtyřem.

Významnou oporu našel při jmenném hlasování Sobotka v osobě předsedy Senátu Milana Štěcha. Postavil se za něj také někdejší odborářský šéf a nynější europoslanec Richard Falbr, jednička kandidátky v Královéhradeckém kraji Hana Orgoníková, pražský sociální demokrat Karel Březina nebo středočeský Richard Dolejš.

Zastání Sobotka naopak nenašel na jihu Čech, jednička i dvojka zdejší kandidátky - hejtman Jiří Zimola a někdejší poslankyně Vlasta Bohdalová - byli proti němu, stejně jako stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Proti předsedovi strany se vyslovil také šéf ústecké ČSSD Radek Scherfer, dvojka karlovarské kandidátky Markéta Wernerová nebo brněnský primátor Roman Onderka, který usnesení předložil.

Politologové: Na neúspěchu ČSSD se podepsali Zeman a Rusnok

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video