Provozovatelé kvízomatů musejí doplatit miliony | E15.cz

Provozovatelé kvízomatů musejí doplatit miliony

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stát v posledních dvou letech odhalil a zajistil přes tisíc nelegálních výherních automatů zvaných kvízomaty. Nyní jejich provozovatelům vyměřil i daň za jejich provoz. 

Specializovaný finanční úřad požaduje po provozovatelích výherních automatů označovaných jako kvízomaty odvod z výnosů jejich činnosti za loňský rok ve výši 198 milionů korun. Provozovatelé kvízomatů totiž dosud tvrdili, že se nejedná o herní zařízení, ale o přístroj nabízející vědomostní soutěž kombinovanou právě s klasickým zpoplatněným výherním automatem. Loterijní daň proto platit nechtěli. Stát ale považuje tyto přístroje za hazard, a kvůli tomu jich také za poslední dva roky zajistil více než tisíc.

„Státní finanční úřad vypočetl částku necelých 198 milionů z podkladů předložených provozovateli nelegálních loterií a jiných podobných her. Jedná se zejména o rozdíl mezi vsazenými a vyplacenými částkami,“ řekla deníku E15 mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. „Uvedená částka byla rozhodnuta především vůči provozovatelům takzvaných kvízomatů,“ dodala.

V Česku začal růst počet kvízomatů zhruba před třemi lety poté, co se zvýšila daň z provozování výherních automatů z 20 na 28 procent, od letošního roku pak na 35 procent. Mnohé firmy proto automaty začaly „maskovat“ tím, že na začátku hry je hráč dotázán na vědomostní otázky a teprve poté může začít hrát.

To ale stát neuznal a začal jejich provozovatele jako nelegální vyhledávat. V červenci roku 2015 stát založil i speciální tým s názvem Výhra zaměřený na nelegální provozování automatů. Do loňského léta zabavil tým zhruba tisícovku herních zařízení a čtyři miliony korun. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video