Soudní dvůr: Část českého daňového zákona je v rozporu s právem EU

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí Zdroj: Euro Tomas Novak

Část českého zákona o dani z příjmu, která se týká odvodů za zaměstnance zprostředkované firmě pracovní agenturou, je v rozporu s právem Evropské unie o volném pohybu osob. Dnes o tom rozhodl Soudní dvůr EU. Česká úprava rozlišuje podle země sídla pracovní agentury, kdo musí platit zálohu na daň z příjmu. Soudní dvůr EU v tiskové zprávě uvedl, že to představuje diskriminaci na základě země původu.

„Rozsudek jsme dosud neobdrželi, musíme jej nejdříve prostudovat. Nelze vyloučit podání návrhu na úpravu zákona,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Český zákon stanovuje, že v případě, kdy má pracovní agentura sídlo v zahraničí, musí zálohy na daň platit firma, která pracovníky zaměstnává. Má-li pracovní agentura sídlo v České republice, platí odvody za zaměstnance sama. Podle Soudního dvora EU je takové opatření diskriminační vůči zahraničním pracovním agenturám. Tím, že zákon přenáší víc administrativní zátěže na příjemce služeb zahraničních pracovních agentur, činí jejich nabídku méně atraktivní pro české firmy.

Podnět z Ostravy

Soudní dvůr EU připustil, že v případech naléhavého společenského zájmu unijní právo povoluje členským státům, aby ponechaly určitá omezení volného pohybu služeb. Český daňový zákon ale podle něj tuto podmínku nenaplňuje. Česká právní úprava podle Soudního dvora EU nevedla ke snadnějšímu nebo účinnějšímu výběru daně z příjmu, ani nebyla zásadní pro zamezení daňovým únikům.

Na evropský soud se s otázkou slučitelnosti české právní normy s evropskou legislativou loni v lednu obrátily Nejvyšší správní soud a Krajský soud v Ostravě. Ty posuzují spory, které s českými daňovými úřady vedou firmy Strojírny Prostějov a ACO Industries z Tábora.