Soukromí lékaři mají povinně pracovat v nemocnicích
„Ambulantní lékaři by měli sami chtít zůstat ve spojení s trendy v nemocnicích, a aby vůbec věděli, kam pacienta poslat, což mnohdy nevědí,“ vysvětlil jeden z předkladatelů návrhu, poslanec a hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). Autoři návrh konzultovali s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), jeho podporu při hlasování zatím jistou nemají. „Ministr zatím definitivní postoj nezaujal a je otevřen další diskuzi,“ uvedl mluvčí ministra Ladislav Šticha.
S povinnou prací ambulantních lékařů v nemocnicích nesouhlasí zástupci lékařských spolků ani opozice. „Česká lékařská komora se bude všemi prostředky snažit schválení takového návrhu bránit,“ říká prezident komory Milan Kubek. Obává se, že by ministerstvo mohlo nařizovat soukromým lékařům, aby vypomáhali v nemocnicích i zdarma. Mluví proto o nucených pracích.
To je podle Běhounka nesmysl. „Nic takového tam napsáno není. Lékařská komora by měla diskutovat, jak to zajistit, a ne do toho sprostě kopat,“ říká Běhounek. Už nyní se mají podle zákona ambulantní lékaři podílet na zajištění pohotovostí, není to ale vymahatelné. Navrhované povinné stáže by organizovaly kraje, jejich délku, četnost a výčet oborů, kterých by se týkaly, by určilo ministerstvo zdravotnictví vyhláškou.
Sdružení ambulantních lékařů upozorňuje, že soukromý lékař při stáži přijde o příjem z ambulance, náklady na její provoz ale nezmizí. „Je jasné, že by se pacientům snížila dostupnost ambulantní péče,“ uvádí předseda sdružení Zorjan Jojko.
Poslanci zdravotního výboru budou věc probírat na konci srpna. Leoš Heger (TOP 09) chce navrhnout, aby stáže byly jen dobrovolné. „Myšlenka, aby ambulantní lékaři chodili do nemocnic na stáže, je pěkná. Toto je ale brutální příkaz státu, který by byl ústavně napadnutelný,“ myslí si.
Jednodušší praxe, více doktorů |
---|
Vzdělávání absolventů medicíny se má zjednodušit. Je to jeden z hlavních kroků, kterými chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řešit problém s nedostatkem lékařů v českých nemocnicích. Návrh pravidel ale budí obavy praktických dětských lékařů. Ti tvrdí, že se kvůli zákonu zhorší péče o děti. Jejich specializace má totiž zmizet a mají se vzdělávat stejně jako dětští lékaři v nemocnicích. Poslanci ODS navrhují zachování oboru. |