Stát zvýšením daně z piva příliš nezbohatl | E15.cz

Stát zvýšením daně z piva příliš nezbohatl

hospoda
hospoda
• 
ZDROJ: E15

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zvýšení spotřební daně z piva od 1. ledna 2010 se ani v loňském roce státu příliš nevyplatilo. Loni z ní inkasoval 4,5 miliardy korun, což je o 200 milionů více (o pět procent) než předloni. V roce 2010, kdy se tato daň zvýšila o třetinu na 320 korun na hektolitr, inkaso meziročně stouplo o 800 milionů.

Vláda si přitom po zvýšení spotřební daně na pivo slibovala posílení státního rozpočtu o 1,3 miliardy korun ročně. „Fluktuace v řádu stamilionů nebyly neobvyklé ani dříve,“ reagoval mluvčí ministerstva zemědělství Ondřej Jakob.

Vyšší sazba spotřební daně z piva vzbudila vlnu nevole u velkých tuzemských pivovarů. Ty upozorňovaly zejména na to, že vyšší cena piva sníží spotřebu Čechy oblíbeného chmelového moku.

Předloni skutečně klesl celkový výstav piva členů Svazu pivovarů a sladoven o osm procent na 15,7 milionu hektolitrů, což se projevilo i na tržbách pivovarníků. Propad ale firmy přičítaly i krizi, která mnohé Čechy přiměla šetřit a způsobila pokles turistů mířících do Česka. Loni se ale pokles výstavu přece jen po třech letech díky inovacím a exportu zastavil a pivovary uvařily o 2,7 procenta piva meziročně více.

Pivovary se loni snažily přimět poslance, aby výši spotřební daně na pivo vrátili na hodnotu z roku 2009. Loňské dva pokusy se ale nepovedly. „Nyní již žádné pokusy nepodnikáme, protože není politická vůle. Situace se navíc začala mírně zlepšovat, tak jsme to nechali být,“ řekl výkonný ředitel svazu Jan Veselý.

Do protestu se naopak nyní vrhli vinaři. Vláda totiž před třemi týdny navrhla zavést spotřební daň na tichá vína ve výši deseti korun na litr, zatímco dosud byla daň nulová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video