Stropnického špioni by měli sledovat emaily i SMS. Sobotka chce záruky | E15.cz

Stropnického špioni by měli sledovat emaily i SMS. Sobotka chce záruky

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozšíření pravomocí Vojenského zpravodajství nesmějí příliš zasáhnout do svobod občanů. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle vládní novely, kterou projednávají poslanci, mají příslušníci jedné ze tří tajných služeb v zemi umisťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do elektronických sítí a sledovat tak podezřelou e-mailovou komunikaci nebo SMS zprávy.

K návrhu má výhrady výbor pro obranu dolní komory parlamentu a také Sdružení pro internetový rozvoj i další organizace. Ministerstvo obrany, které návrh předložilo, podle Sobotky ujišťovalo, že přílišný zásah do svobod nepřinese. „Ve sněmovně i v prostředí informačních technologií ale roste množství kritiků, kteří říkají, že rozsah pravomocí je příliš obecný. Nejsou tam zakotveny kontrolní pravomoci. Koalice i experti to musejí prověřit,“ prohlásil premiér.

Připomněl, že přibývá různých omezujících opatření. „Myslím, že bychom to neměli přehánět. Potřebujeme jistotu, že pravomoci ze strany Vojenského zpravodajství nebudou zneužity,“ dodal s tím, že by oprávnění sledovat data na internetu nemělo být příliš široké.

Na skutečnost, že právě Sobotkův kabinet příliš posiluje dohled státu nad lidmi i firmami upozorňuje už delší dobu opozice. Ta vládě vytýká, že se místo toho měla zaměřit na reformy ve vzdělávání, v sociálních službách a ve veřejných rozpočtech.

Předloha má vojenským špionům umožnit instalovat technické prostředky kybernetické obrany do sítí poskytovatelů internetu. Bude k tomu však potřebovat souhlas vlády, která by měla schválit i podmínky používání těchto prostředků. Pokud by zpravodajci chtěli sledovat komunikaci jednotlivce, budou muset mít souhlas soudu.

Organizace Digitální bezpečnost a soukromí, která stojí za peticí protestující proti novele, napadá právě vágní termín „technické prostředky“. Varuje, že rozvědka bude instalovat černé skříňky do sítí poskytovatelů internetu a plošně tak monitorovat kohokoliv.

Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka jsou technické prostředky v zákoně záměrně definovány velmi volně, protože v této oblasti dochází k dynamickému vývoji. „Mohlo by se stát, že právní úprava bude rychle zastarávat,“ uvedl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video