Tanky Leopard 1 by vrátily Česko o půl století zpět, problémy by byly i s novějšími verzemi

Tank Leopard 1

Tank Leopard 1 Zdroj: army.web.cz

Německý tank Leopard 2
Německý tank Leopard 2
Stávající tank německé armády Leopard 2
Stávající tank německé armády Leopard 2
Tank Leopard 1
6
Fotogalerie

Zdánlivě výhodná nabídka německé vlády, která by Česku poskytla jako náhradu za ruské tanky T-72 dodávané Ukrajině obrněnce z výzbroje Bundeswehru, má vážné trhliny. První německý tank vyráběný po druhé světové válce pod označením Leopard 1 kulhá za českou modernizovanou verzí T-72 ve všech parametrech. Podle odborníků by připadaly v úvahu pouze novější verze leopardů s označením 2A4 a především 2A5 až 2A7.

„Leopard 1 by byl návrat o desítky let zpět,“ řekl serveru E15.cz politický geograf z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Kofroň.

I modernizované verze těchto tanků mají velmi slabé pancéřování. Co nejvyšší stupeň ochrany posádky je přitom jedním z nejdůležitějších parametrů všech západních obrněných vozidel. České modernizované tanky T-72 s takzvanou dynamickou ochranou pancíře jsou podle Kofroně na mnohem vyšší úrovni než první generace leopardů, a to včetně později vylepšených typů.

Značné rozdíly jsou také ve výzbroji. Zatímco Leopard 1 má kanón ráže 105 milimetrů, v případě T-72 má ráži 125 milimetrů. „Šance, že by munice nižší ráže prorazila čelní pancíř moderního tanku, je nesmírně malá,“ uvedl Kofroň.

Tank Leopard 1Tank Leopard 1|cs.wikipedia.org

T-72, s nimiž cvičí čeští vojáci, jsou navíc vybaveny detektorem laserového ozáření a automatickou převodovkou, což jsou rovněž dost podstatné prvky, jimiž se od zastaralých tanků liší. Jsou tedy podle Kofroně ve všech ohledech lepší než všechny verze obrněnce Leopard 1.

„Tento tank měl výhodu v tom, že byl velmi populární mezi vojáky. Bylo to dobře ovladatelné vozidlo, jehož údržba byla snadná. Dodnes je některé armády, jako například brazilská, používají,“ dodal Kofroň.

Po první generaci leopardů následovala řada označená číslicí 2, jež má aktuálně jedenáct variant. Nejmodernějšími jsou 2A7, 2A7+, 2A7V a konečně 2A7EU, které hodlá německá zbrojovka KMW (Krauss-Maffei Wegmann) nabízet evropským armádám na leasing.

Německý tank Leopard 2Německý tank Leopard 2|Bundeswehr, Flickr.com (CC BY 2.0)

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v České televizi řekla, že vojsko by mohlo získat přechodnou verzi mezi první a druhou generací leopardů. Takovou možnost však odborníci vylučují. „Žádný mezistupeň mezi jedničkou a dvojkou neexistuje,“ poznamenal Kofroň.

Koupí Česko ojeté tanky?

První čtyři řady tanků Leopard druhé generace se poznají podle svislých pancířů na čele věže, jejich ochrana už současné požadavky stoprocentně nesplňuje. Verze 2A5 až do posledního typu 2A7 už jsou typické klínovým pancířem. Ochrana čela i boku věže je podle expertů velmi solidní, tank má výkonný motor a v terénu je mnohem živější než český T-72.

Není však jasné, kolik leopardů ve třech posledních variantách by Bundeswehr mohl Česku případně poskytnout. Především tanků 2A6 a 2A7 nemají Němci podle dostupných informací přebytek.

Německý tank Leopard 2Německý tank Leopard 2|Bundeswehr, Flickr.com (CC BY 2.0)

Co se týče typu 2A5, rezort obrany před několika lety zvažoval, že nakoupí desítky těchto ojetých tanků ze Španělska. Musel by však zaplatit jejich nákladné generální opravy včetně montáže různých elektronických a dalších systémů.

Podobně postupovalo Polsko. I když si leopardy ponechá, loni rozhodlo o nákupu nové generace amerických obrněnců Abrams. Kontrakt zahrnuje 250 kusů.

„Otázka je, zda by přezbrojení už použitými leopardy 2A5 dávalo ekonomicky smysl, jakkoliv by nové tanky, ať už americké, německé, francouzské nebo britské, byly samozřejmě dražší,“ míní Kofroň.

Stávající tank německé armády Leopard 2Stávající tank německé armády Leopard 2|Profimedia

Spolu s přechodem na obrněnce poskytnuté Německem by česká armáda musela doplnit početní stavy tankistů. Zatímco v ruských T-72 je posádka tříčlenná, v leopardech je čtyřčlenná. Nutné by také byly investice do munice a logistiky včetně zvedacích jeřábů a dalšího dílenského vybavení.

Navzdory těmto skutečnostem však česká armáda náhradu za ruské tanky T-72 modernizované v devadesátých letech urgentně potřebuje. Rozhodnutí o vyzbrojovacím projektu chce učinit už současná vláda Petra Fialy. Než Německo nabídlo starší obrněnou techniku, hodlala nakoupit nové západní tanky.

Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?    

Video placeholde
Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život? • Videohub