V ČSSD sílí odpor proti vládě s Babišem. K senátorům se přidává i část poslanců a hejtmanů | E15.cz

V ČSSD sílí odpor proti vládě s Babišem. K senátorům se přidává i část poslanců a hejtmanů

Pavel OttoNguyen Thuong Ly

Jen několik hodin před dalším kolem jednání ANO a ČSSD o možné vládní spolupráci vystoupilo tvrdě proti kabinetu v čele s premiérem obviněným z podvodu čtyřiadvacet senátorů sociální demokracie. Skeptičtí ke koaliční spolupráci s uskupením Andreje Babiše jsou někteří poslanci a hejtmani.

„Andrej Babiš, který by měl být hlavním představitelem exekutivy, neustále zpochybňuje své trestní stíhání,“ prohlásil šéf Senátu Milan Štěch. „Dělá vše pro to, aby vláda nemohla u členů ČSSD získat důvěru,“ dodal předseda socialistických senátorů Petr Vícha v narážce na vnitrostranické referendum. Štěch s Víchou budou přesvědčovat členskou základnu, aby partaj zůstala v opozici.

Předseda ČSSD Jan Hamáček senátorům nerozumí. „O obnově jednání s ANO rozhodlo předsednictvo, což je pro vyjednávací tým závazné. Očekával bych stejný přístup i od ostatních členů strany,“ uvedl.

ČSSD má zůstat v opozici, zaskočili Hamáčka vlastní senátoři

Babiš v pondělí řekl, že už je alergický na to, když třistakrát denně slyší, že je stíhaný. Reagoval tak na požadavek oranžových, aby v případě nepravomocného rozsudku odešel ze Strakovy akademie. Odmítl i další, aby ve vedoucích funkcích v Poslanecké sněmovně skončili zástupci SPD. ČSSD chce také záruku, že ANO nebude hlasovat proti její vůli s KSČM a formací Tomia Okamury.

Tomu, že by Babišovo hnutí odsouhlasilo všechny podmínky a neporušilo by je v průběhu společného vládnutí, nevěří někteří poslanci ČSSD. „Toho, co nám vadí, je poměrně hodně a ty věci jsou vážné. Jsme svědky toho, že ve sněmovně úspěšně funguje koalice ANO, SPD a komunistů. Ta se dokáže domluvit nejlépe ze všech,“ uvedl exministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podobný názor má i bývalý šéf rezortu vnitra Milan Chovanec.

Birke: Vystoupení našich senátorů je nešťastné, opět si vyměňujeme názory přes média

Skepse zaznívá i z krajů. „Pokud ani případné odsouzení v trestním řízení není důvod k odchodu člena vlády, pak opravdu nemá smysl dál vyjednávat o čemkoliv. Ustoupili jsme už opravdu maximálně,“ napsal na Facebooku místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický.

Ještě ostřeji to vidí plzeňský hejtman Josef Bernard. „Pro mě zůstává nejlepší variantou opozice. Zbyla nám jedna cenná vlastnost: renomé demokratické strany. Vstupem do této vlády s podporou KSČM a snad se zastřenou podporou SPD toto aktivum ztratíme,“ řekl.

Možní adepti na ministry

Nejdůležitější ministerstvo vnitra by mohl vést předseda ČSSD Jan Hamáček, spekuluje se také o současném náměstkovi ministra vnitra Petru Mlsnovi. Ministerstvo zahraničí by mohl vést Hamáček nebo europoslanec Miroslav Poche, který má ale napjaté vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. O kandidátovi na ministra práce a sociálních věcí se mluví v souvislosti s bývalým náměstkem Michaely Marksové Petru Krčálovi. Ministerstvo zemědělství by mohl vést bývalý člen Rusnokovy vlády Miroslav Toman a ministerstvo kultury jihočeská hejtmanka Ivana Stránská.

Pokud by se strany dohodly, skončili by Lubomír Metnar, Jaroslava Němcová, Ilja Šmíd, Jiří Milek a jeden z dvojice Karla Šlechtová a Martin Stropnický. Největší šance udržet si funkci má Šlechtová, protože obranu oranžoví nechtějí. Andreje Babiš řekl, že všechny, kteří by ze Strakovy akademie odešli, chce udržet ve státní správě.

Okamurovci musí zmizet z vedení Sněmovny, tvrdí šéf pražské ČSSD

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!