Vinotéky si na chvíli oddychnou. Senát vrátil vinařský zákon

Vinotéka (ilustrační foto)

Vinotéka (ilustrační foto) Zdroj: Archiv Raxi

vinotéka
Výroba Bohemia Sekt
Výroba Bohemia Sekt
Ing. Lubomír Lampíř, Ph.D. se snaží své zkušenosti předat dál, učí vinohradnictví na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole
Nahnědlá zavánějící tekutina s plovoucími kusy kalu nepříliš valné chuti, anebo příjemně nasládlý, mléčně žlutobílý opravdový burčák. Příznivci typicky české podzimní pochoutky opět mohou vyrazit do vinoték a stánků ve snaze najít ten správný burčák a vyhnout se nástrahám podvodníků. Ročně přitom mohou lidé v Česku podle laického odhadu utratit za burčák až 200 milionů korun.
7
Fotogalerie

Senátoři vrátili Poslanecké sněmovně novelu vinařského zákona, která si klade za cíl omezit falšování vína a potírat černý trh s tímto alkoholiclkým nápojem. Horní komora parlamentu do ní chce vložit dva pozměňovací návrhy. 

První z nich počítá s tím, že vinotéky, které se nezaregistrují jako příjemci nebo výrobci vína, budou mít šanci prodávat sudové víno ještě do konce příštího roku. Sněmovní verze jim dávala čas jen šest měsíců.

Dalším návrhem Senátu je, aby výrobci nebo příjemci vína mohli nahlásit provozovny s prodejem sudového vína do šesti měsíců místo do 60 dnů od účinnosti zákona. Sněmovna by se novelou zákona mohla zabývat na své lednové schůzi a poslanci rozhodnou, které verzi novely dají přednost.

Novela mimo jiné zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se také prodej vína z automatů.

Poslanci při schvalování ve sněmovně rozhodli, že na horní části láhve bude muset být povinně trikolóra, a to u vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením, vyrobeného z hroznů sklizených v ČR. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím už ve Sněmovně nesouhlasil, podle vládního návrhu měla být trikolóra nepovinná. Dva senátoři, Petr Šilar (KDU-ČSL) a Ivo Valenta (za Stranu soukromníků), navrhovali, aby záklopka byla dobrovolná, jejich návrhy ale neuspěly.

Nový předpis obsahuje i ustanovení, že vinotéky, které prodávají víno jako sudové a přitom nebudou podle novely zákona příjemcem nebaleného vína nebo výrobcem, budou muset používat znovu nenaplnitelné nádoby s jednorázovým uzávěrem, například láhve nebo bag-in-boxy. Kritizoval to senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL), který argumentoval tím, že jeden prázdný bag-in-box o objemu deseti litrů váží 0,4 kilogramu, takže se budou hromadit odpady, jejichž likvidace bude drahá.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na tuto výtku uvedl, že i bag-in-box může být recyklovatelný. Varoval, že současný stav při prodeji vína je závažný stejně jako procento zjištěných nedostatků při kontrolách vína. Jako příklad uvedl, že loni nevyhovělo 377 z 960 kontrolovaných vzorků. Uvedl, že ministerstvo je připraveno dotacemi podpořit investice vinařů do stáčecích linek.

Senátní výbor pro územní rozvoj navrhoval předlohu zamítnout. Senátor Valenta to vysvětlil tím, že v části týkající se obchodování zavádí plošnou tvrdou restrikci a přináší další regulaci i zvýšení administrativní zátěže. Uvedl také že podle statistik Státní zemědělské a potravinářské inspekce podíl falšovaného vína klesá a tvoří zhruba jen tři procenta.

Zákon hájil předseda senátního hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD). Argumentoval tím, že pro rozvoj vinařství je důležité vytvořit férové prostředí, které nebude devastovat černý trh. Jak příklad uvedl, že některé firmy přistihla inspekce při falšování vína až dvaadvacetkrát.

Předseda klubu ODS Miloš Vystrčil uvedl, že zákon je špatný a je to vina ministerstva i úřadů, které mají kvalitu vína kontrolovat. Podle něj si chtějí ulehčit práci.