Vláda prolétala desítky milionů. Nejvíce cestovali Babiš a Petříček
Premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho ministři čile cestují po světě. Od jmenování vlády v loňském červnu uskutečnili členové vlády 290 pracovních cest do zahraničí. Nejčastěji vedly jejich návštěvy do sousedních zemí a do Bruselu. Preferují přitom dopravní letectvo české armády. Takzvaná vládní letka ministry svezla na 183 cestách. Vyplývá to z odpovědí vládních úřadů pro deník E15.
Vládní letouny upřednostňovali zejména Babiš, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Členové kabinetu preferovali vládní letku především kvůli flexibilitě, bezpečnosti a velkým doprovodným delegacím. Armáda naopak potřebuje pravidelně se stroji létat a cvičit posádku.
Náklady na přepravu ústavních činitelů budou letos vyšší než v loňském roce, kdy stát cesty armádními letouny vyšly na 58 milionů korun. Letos jen v první polovině roku dosáhly výdaje 53 milionů korun, do konce roku půjde zřejmě o obvyklých 70 až 90 milionů. „Nízké náklady v roce 2018 byly způsobeny menším počtem cest členů menšinové vlády bez důvěry v první polovině roku,“ vysvětluje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Řada ministrů nicméně pravidelně využívá i komerční linky. Spolu s ubytováním a stravou to však musejí hradit rezorty ze svého. Celkově od jmenování vlády utratily přes 12 milionů korun, z toho sedm milionů šlo na cesty premiéra.
Někdy se mohou prodražit i cesty bez vládní letky, což dokazuje pětidenní návštěva ministra obrany Metnara na veletrhu v Indonésii loni v listopadu, která vyšla na více než 700 tisíc korun. To je zdaleka nejdražší cesta, kterou muselo kterékoli ministerstvo samo hradit, obvykle se totiž jedná o jednotky či desítky tisíc korun za jednu návštěvu. „Jednalo se o cestu komerční linkou, zahrnuta je cena za letenky pro celou delegaci,“ řekl mluvčí Pejšek.
Babiš, který se ještě jako ministr financí chlubil tím, že létá ekonomickou třídou, se k dotazům nevyjádřil. Ministerstva nicméně považují četnost návštěv i výši nákladů za standardní. „Osobní kontakty jsou podstatou práce ministra zahraničních věcí,“ řekl mluvčí rezortu diplomacie Robert Řehák. Ministři průmyslu a obchodu Marta Nováková a Karel Havlíček (oba ANO) zase využívali cesty k podnikatelským misím, kterých za poslední rok uskutečnili třináct.
Opozice považuje za důležitější náplň návštěv než náklady na ně. „Když premiér létá vyjednávat o navýšení zemědělského rozpočtu EU, není jasné, jestli tam zastupuje Česko nebo Agrofert,“ řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Poslanec Jan Skopeček (ODS) zase zažil několik cest, kde jeho kolegové neřekli ani slovo. „To je pak zbytečná, promarněná cesta,“ řekl.
Rezort | Počet cest do zahraničí | Z toho vládní letkou |
ministr zahraničí premiér ministr průmyslu ministr kultury ministr obrany ministr zemědělství ministr dopravy ministr zdravotnictví ministryně pro rozvoj ministryně financí ministr životního prostředí ministryně práce ministr vnitra ministr spravedlnosti ministr školství | 51 49 28 22 21 20 18 15 15 14 11 9 8 6 3 | 40 49 18 4 20 11 7 1 8 11 5 2 6 0 1 |
(data od jmenování vlády 27. 6. 2018 do 15. 9. 2019)