Vládě se do českých firem podařilo za poslední dva roky dostat přes třináct tisíc Ukrajinců

Dělníci

Dělníci Zdroj: profimedia.cz

V České republice za dva roky od spuštění vládního programu Ukrajina pracuje 13.300 lidí z této země. Hospodářská komora, která za dva roky vyřídila 3110 žádostí o 17.367 kvalifikovaných pracovníků, chce jejich počet zvýšit. Informoval o tom dnes prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něho jsou tito lidé přínosem pro firmy i společnost. Nastavení projektu Ukrajina umožňuje firmám získat nejvýše 19.600 osob ročně.

Českým firmám se nyní nedaří obsadit 300 tisíc pracovních míst. Podíl nezaměstnaných klesl v červnu na nejnižší úroveň od června 1996. Rekordně nízká nezaměstnanost je podle analytiků největší překážkou růstu ekonomiky.

Komora za poslední rok vyřídila přes dva tisíce žádostí firem o jedenáct tisíc zaměstnanců. Zájem firem o pracovníky z Ukrajiny se tak meziročně téměř zdvojnásobil, tento trend bude podle odhadů Dlouhého kvůli napjatému trhu práce zesilovat.

"Oceňujeme, že vláda letos v lednu zvýšila kapacity pro přijímání pracovních sil z Ukrajiny. Ale stále je to jen kapka v moři, když zaměstnavatelé potřebují obsadit přes 300 tisíc volných pozic. Zaměstnávání cizinců není dlouhodobé řešení situace na českém trhu práce, ale krátkodobě pomáhá překlenout problémy, kdy firmy nemají dostatek rukou," uvedl Dlouhý. Ukrajinci jsou podle analýzy komory pro Čechy i státní pokladnu přínosem. "Proto chceme s vládou otevřít jednání o zdvojnásobení ročních kvót," dodal Dlouhý.

Výhodou vládního programu je podle něj to, že zrychluje přímé zaměstnávání pracovníků, kteří se stávají kmenovými zaměstnanci podniků a mají na stejných pozicích stejné mzdové podmínky jako Češi. Program podle Dlouhého také zabraňuje tomu, aby se na jednom místě koncentrovaly vysoké počty cizinců a eliminuje také mafiánské struktury na trhu práce. Výhrady některých odborářů k tomuto režimu jsou dezinterpretační a manipulativní, uvedl Dlouhý. Odboráři se proti zaměstnávání Ukrajinců v ČR dlouhodobě staví s tím, že zaměstnavatelům jde o levnou pracovní sílu. Podle odborářů o tato místa není mezi Čechy zájem, protože jsou špatně placená.

Letos v srpnu prvním pracovníkům vyprší platnost zaměstnanecké karty. Ta je vydávána až na dva roky a je vázána na konkrétní pracovní poměr, takže pokud zaměstnanci zanikne pracovní smlouva, ztratí i nárok pobývat na území ČR. Podle šetření komory tři pětiny podnikatelů plánují zaměstnancům prodloužit pracovní poměr po uplynutí platnosti zaměstnanecké karty.

Zaměstnavatelé jsou podle komory se zaměstnanci z Ukrajiny spokojeni, oceňují hlavně jejich pracovitost (82 procent), vstřícnost (41 procent) a snadnou integraci do pracovního týmu (33 procent).

Z přímých a nepřímých daní a odvodů navázaných na zaměstnávání pracovníků zařazených do Režimu Ukrajina přitečou podle analýzy komory více než dvě miliardy Kč za rok. Jen na důchodovém pojištění, z kterého se hradí současné důchody, spolu se zaměstnavateli přispívají kolem miliardy Kč ročně. Každý Ukrajinec, který dosud získal práci přes tento režim, přispěje na českého důchodce 440 korunami za rok, uvedl Dlouhý.