Volby poštou, platy učitelů či whistleblowing. Nové poslance čeká spousta nedodělků | E15.cz

Volby poštou, platy učitelů či whistleblowing. Nové poslance čeká spousta nedodělků

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Nově zvolení poslanci, kteří se mají poprvé sejít 8. listopadu, se chtějí rychle pustit do práce. Především proto, že z minulého volebního období zůstalo kvůli koronaviru téměř 360 nedodělků. Většina z nynějších zákonodárců už v parlamentu působila a legislativní proces zná. To by mohlo schvalování zákonů uspíšit.

Mezi největší resty patří korespondenční volby, o nichž strany debatují přes deset let. „Spousta lidí nemohla volit v zahraničí, nedostali se na ambasády kvůli epidemii. Je to jednoduchá legislativa, může se schválit rychle,“ míní šéf Pirátů Ivan Bartoš. 

Předchozí sněmovna nestihla projednat také zakotvení pravidel pro práci z domova nebo možné zvýšení slevy na poplatníka, které by pomohlo zaměstnancům s nejnižšími příjmy.

Brzy by mohlo dojít i na novelu zákona o pedagogických pracovnících a jejich platech. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný předpokládá, že to bude jedna z priorit. „Musíme zakotvit a podpořit pomáhající profese, speciální pedagogy, psychology, logopedy,“ řekl. 

Z předloh vlády Andreje Babiše (ANO) je rozdělané uzákonění lobbingu nebo norma o oznamovatelích protiprávního jednání, takzvaných whistleblowerech. Tento návrh zákona by měl podle směrnice Evropské unie platit už od poloviny prosince. Ministerstvo spravedlnosti jej však oproti požadavkům EU rozšířilo o všechny přestupky a trestné činy.

Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO)

„Přestože bylo už o prázdninách zřejmé, že návrh zákona o ochraně oznamovatelů padá pod stůl, řada poradenských firem pokračuje ve strašení zaměstnavatelů neexistujícími pokutami a neaktuálními informacemi ohledně účinnosti nových povinností,“ uvedl Radek Matouš z právní kanceláře Eversheds Sutherland. Účinnost zákona o whistleblowingu očekává až v roce 2023.

Předloha vzbudila kritiku nejen zaměstnavatelů, ale i u samospráv. Sešlo se na 230 zásadních a 220 doporučujících připomínek. Úřad Marie Benešové (ANO) tvrdí, že je zohlednil.

Nová a zřejmě opět složitá debata čeká už schválený stavební zákon, který chce Spolu a Piráti se STAN změnit. Přitom už od ledna má vzniknout Nejvyšší stavební úřad. „Jsem přesvědčený o tom, že na úpravách bychom se mohli okamžitě shodnout,“ soudí lídr Spolu Petr Fiala, který je proti vzniku centrálního stavebního úřadu s tisícovkou nových pracovníků.

Šéf poslanců STAN Jan Farský považuje za nejakutnější to, aby se účinnost stavebního zákona odsunula. „To je technická záležitost, na níž bude shoda,“ řekl.

Klíčovým tématem nové sněmovny pak bude návrh státního rozpočtu na příští rok. Pravděpodobný příští premiér Fiala hodlá schodek z nyní navrhovaných 376,6 miliardy korun srazit alespoň na 300 miliard. Nelze vyloučit, že v lednu a možná i v únoru bude Česko hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Nejkritizovanější zákony

  • Státní rozpočet s deficitem téměř 380 miliard korun
  • Stavební zákon zřizující velký centrální úřad
  • Norma o oznamovatelích protiprávního jednání
  • Zákon o pravidlech pro lobbing a registraci lobbistů
  • Zpřísnění podmínek pro dávky v hmotné nouzi
  • Předloha o všeobecném referendu
  • Norma o zestátnění exekutorů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video